Sázky na praskání patří na Aljašce k historické tradici. Žeton si může koupit každý

Do sázení na praskání ledu se zapojuje celá Aljaška - Foto: Fotobanka Pixabay

Do sázení na praskání ledu se zapojuje celá AljaškaFoto: Fotobanka Pixabay

Každý region má své vlastní tradice, kterými vyprovází zimu a vítá jaro. Na Aljašce vrcholí každoročně touto dobou napětí před praskáním ledů v řece Tanana. Na přesný čas si můžete vsadit a dokonce vyhrát.

Sázka na praskání ledu tady ve městečku Nenana patří už k historické tradici. Letos se tahle loterie, o jejímž vítězi rozhoduje jen a jen příroda, odehrává už po sté. A zapojuje se do ní celá Aljaška. 

 

Praskající ledy běžně ohlašují příchod jara. A na Aljašce také sladkou výhru - to pokud se vám podaří uhodnout přesný čas, kdy tání nastane.

Vložit na svůj web

Jak mi vysvětluje jedna z dobrovolnic zdejšího turistického centra, žeton si může koupit každý, kdo sem do Nenany zavítá. A vsadit si můžete i korespondenčně. Úctyhodnou řeku Tananu sice nebudete moct posoudit na vlastní oči, tak jako železniční inženýři, kteří přes ni stavěli most a v roce 1917 jako první přišli s nápadem vsadit si na to, kdy ledy popraskají. 

Pokud chcete své štěstí zkusit i vy, stačí organizátorům poslat do pátého dubna svůj expertní odhad a dva dolary padesát a pak už jen čekat na to, kdy přijde na řeku jaro. 

Měření je na minutu přesné. Hlídá ho černobílá dřevěná konstrukce, která vypadá jako obří stativ – za špičku je drátem připojená k hodinám, které se zastaví, jakmile se ledy pohnou. Instalaci trojnožky vždy počátkem března provází lidová veselice, kdy slaví celé město o zhruba 400 obyvatelích. 

Čtěte také: Zvoneček vám na Aljašce nepomůže. Na grizzlyho platí jediná strategie

Loni si vítězové rozdělili 330 330 dolarů, půlka výdělku vždy putuje na dobročinné účely a místní vzdělávací organizace, a tak se také vrhám do vyplňování. Základní pravidlo je jasné, ledy nikdy nepukají v noci, kdy mrzne. Organizátoři loterie v Nenaně jsou k soutěžícím velkorysí a na pomoc jim vytvořili celou tabulku s přehledem všech vítězných dat za poslední roky. 

Jak mi potvrzuje místní dobrovolnice, nejčastěji tu ledy praskají v první půli května, ale trend se v posledních letech mění. Zimy jsou na Aljašce mírnější, a tak se loni a předloni strefili odvážlivci tipující už konec dubna. 

1600 kilometrů psím spřežením 

Závod psích spřežení je tvrdá zkouška - Foto: Fotobanka Pixabay

Závod psích spřežení je tvrdá zkouškaFoto: Fotobanka Pixabay

Ledová loterie ovšem není jediná atrakce městečka, které ve dvacátých letech mělo díky zlatokopecké a tím pádem I železniční horečce tisíce obyvatel. V roce 1925 právě odsud vyjelo slavné psí spřežení, na jehož počest dnes každou zimu Aljaškou projíždí 1600 kilometrů dlouhý a extrémně obtížný závod psích spřežení Iditarod. 

I dnes je to tvrdá zkouška, ve 20. letech šlo doslova o záležitost života a smrti – spřežení muselo z Nenany dopravit do osady Nome na břehu Beringovy úžiny vakcínu proti epidemii záškrtu, která kosila místní obyvatelstvo. 

Mezi ty, kdo zkoušku ledem, sněhem a divočinou zvládli hned několikrát, patří i 64letý Bill Cotter a jeho 16 huskyů. 1600 kilometrů o samotě jen se spřežením a v tvrdém mrazu je podle něj tvrdá prověrka. Odměna je podle Billa Cottera ale nepopsatelná radost, souznění s přírodou a hlavně se čtyřnohými souputníky, kteří jsou ochotní neúnavně trénovat a pro úspěch mise – ať už závodní či záchranné – překonávat jakékoli překážky.  

Autor:  Lenka Kabrhelová  (lek)
Pořad: Zápisník zahraničních zpravodajů  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: neděle 09:05  |  Délka pořadu: 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace