Shakespeare si s pravopisem hlavu nelámal. A podepisoval se dokonce několika různými způsoby

Skakespeare psal své vlastní jméno hned několika různými způsoby, což tehdy bylo běžné - Foto: Jiří Hošek

Skakespeare psal své vlastní jméno hned několika různými způsoby, což tehdy bylo běžnéFoto: Jiří Hošek

William Shakespeare, jeho dílo a používaný jazyk se právem považují za jeden z pilířů angličtiny. Jenže v době slavného barda si lidé vůbec nelámali hlavu nad tím, jak se co píše. Dokonce i sám slavný rodák ze Stratfordu psal své příjmení čtyřmi různými způsoby.

„Shakespearova divadelní společnost s názvem Služebníci lorda komořího odehrála u královského dvora představení ten večer, co začalo povstání proti královně. Dokonce za předvedení dost podvratné hry Richard II. dostali extra zaplaceno. Mluvilo se tak o zapojení divadelníků do spiknutí, ale nikdo z nich potrestán nebyl. Dá se předpokládat, že důležitou roli sehrála přízeň, které se Shakespeare u královny těšil,“ uvádí překvapivou informaci odbornice na písemnosti z Národního archivu a kurátorka Katy Mairová. 

 

William Shakespeare, jeho dílo a používaný jazyk, se právem považují za jeden z pilířů angličtiny. Do trochu jiného světla ale staví slavného rodáka ze Stratfordu fakt, že psal svoje příjmení hned čtyřmi různými způsoby.

Vložit na svůj web

Šest vzácných dokumentů, které zahrnují i doklad o stěhování divadla Globe nebo Shakespearovy soudní výpovědi, se veřejnosti pod jednou střechou nabízejí vůbec poprvé. Možná největší zájem poutá dramatikova poslední vůle. 

Lidé neměli ani tušení o pravopisu 

Tu analyzovala odbornice Národního archivu Hannah Crummé. „Závěť sepsal jeho právník nebo někdo z advokátní kanceláře a Shakespeare se jen podepsal. Zvlášť zajímavé jsou dodatečné vpisky do textu. Je tu dojemný osobní dar v podobě stříbrné misky pro jednu z dcer. Zbytek stříbra připadl Shakespearově vnučce. Text poslední vůle nám nabízí jasný pohled na básníkův vztah k rodině a přátelům na konci jeho života,“ popisuje. 

Čtěte také: Shakespearovi pomohla osudová náhoda, vysvětluje Martin Hilský

Hlavní poselství dokumentů je ale podle ní jiné – lidé v té době neměli tušení o pravopisu. Shakespeare psal své vlastní jméno hned několika různými způsoby, což tehdy bylo běžné. V hláskování slov v Shakespearově závěti nebo jiných dokumentech proto nenajdeme důslednost. 

Shakespeare psal své vlastní jméno hned několika různými způsoby, což tehdy bylo běžné - Foto: Jiří Hošek

Shakespeare psal své vlastní jméno hned několika různými způsoby, což tehdy bylo běžnéFoto: Jiří Hošek

Výstava s názvem By Me William Shakespeare: A Life in Writing je společným projektem Národního archivu a Shakespearova centra na londýnské King's College. Podle autorů výstava mimo jiné ukazuje, že světoznámý básník a dramatik byl na svou dobu velmi schopný obchodník a investor do nemovitostí. Zemřel coby bohatý muž, což se tehdy u člověka mimo aristrokracie považovalo za velkou raritu. 

Revoluční jednání – ze zisku divadla měli peníze i podílníci 

Shakespeare byl podílníkem v divadle Globe. Veškerý zisk divadla z prodeje lístků a odehraných představení se rozdělil právě mezi podílníky. To musel být obrovský zdroj příjmů a na tehdejší dobu to bylo opravdu revoluční jednání. Do té doby totiž herci ani dramatici neměli podíl ve společnostech, ve kterých vystupovali. 

A to ještě Shakespeare netušil, že v budoucnu vznikne něco jako duševní vlastnictví, které by z autora 37 her a 154 sonetů učinilo miliardáře. 

Autor:  Jiří Hošek  (jih)
Pořad: Zápisník zahraničních zpravodajů  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: neděle 09:05  |  Délka pořadu: 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace