Turistický boom proměnil během čtvrt století bránu do Angkoru v rušnou metropoli

Rušný život města Siem Reap - Foto:  Shankar S., licence Creative Commons Attribution 2.0 Generic

Rušný život města Siem ReapFoto:  Shankar S., licence Creative Commons Attribution 2.0 Generic

Ještě před čtvrtstoletím byla oblast nebezpečná kvůli minám, a tím pádem i liduprázdná. Dnes je všechno jinak, jeden z novodobých sedmi divů světa přijíždějí obdivovat miliony turistů. Světoznámý chrámový soubor Angkor je totiž bezesporu největším historickým, ale i komerčním pokladem, který Kambodža má. Těží z něho i brána do Angkoru, město Siem Reap.

Prudký nárůst turistiky s sebou přináší sice zlepšení životní úrovně pro většinu lidí v okolí chrámů, ale současně i živelný a jen minimálně kontrolovaný rozvoj města Siem Reap, které je výchozím bodem pro všechny, kdo chtějí navštívit angkorské chrámy. 

Čtěte také: Starobylé chrámy v kambodžském Angkoru dodnes ukrývají nevyřešená tajemství

Srdce města tvoří ulice Pub Street. Najdete tu pivnice, varungy, prodavače drog i suvenýrů. Neexistuje snad nic, co by místní prodavači a motorkáři nedokázali sehnat. 

Hlavní ulice ve městě Siem Reap - Foto: Wikimedia Commons,  Milei.vencel,  CC-BY-SA-3.0

Dolarová země 

„Už před těmi 24 lety jsem podnikal – měl jsem motorku a vozil cizince po chrámech,“ vzpomíná pětašedesátiletý Khmér. Stejnou práci dělá i dnes, ale teď je to prý mnohem lepší. „Kambodžané vstupné k chrámům neplatí, takže kupuju jen benzín do motorky,“ směje se. 

„Už dávno je po celé Kambodži druhou oficiální měnou americký dolar a člověk tu s ním zaplatí cokoli i v té poslední vesnici v džungli.“

Za půldenní okružní jízdu po nejznámějších chrámech si účtuje 50 dolarů. Kambodža už dávno není zemí, kde s jedním dolarem v kapse udělá cizinec díru do světa. 

„Vyber si: do hlavního města jede autobus, minivan nebo můžeš i letět. Letenka do Phnompenh stojí šedesát dolarů. Dám ti kontakt na svoji sestru, má tam hotel – zařídím ti tam všechno,“ slibuje mi pan Tram ve své cestovní kanceláři. 

Za zády mu v houpací síti odpočívá jeho dvouletá dcera. Pan Tram je v práci prý deset hodin denně, sedm dní v týdnu. 

Čtěte také: Kambodža zažívá růst, na život nejchudších ale vliv nemá. Podpora režimu stojí většinu peněz

Jak se žije ve stínu chrámů 

Chrámový komplex Angkor jezdí obdivovat turisté z celého světa - Foto: David Jakš

Chrámový komplex Angkor jezdí obdivovat turisté z celého světaFoto: David Jakš

Doslova Buddhovým požehnáním je pro město mezinárodní letiště, odkud už dnes startují přímé linky do Singapuru, Hongkongu, Soulu a samozřejmě Bangkoku. České cestovní kanceláře patří mezi letité klienty hotelů v Siem Reapu. Někteří Češi tu už dokonce zůstali. 

„Neví se přesně, kolik tu žije obyvatel. Neprovádí se tu žádné sčítání. Když jsem sem ale před jedenácti lety přijel, odhadovalo se, že Siem Reap má 100 až 120 tisíc obyvatel. Dnes jich má údajně až 300 tisíc,“ bilancuje Ota Veverka, který sem do Siem Reapu přijel z thajského Čiang Mai a už zůstal. 

Živí ho průvodcovství a kurzy fotografování přímo v prastarých zdech angkorských chrámů. Na tom, jak překotně se Siem Reap přeměnil v jedno z nejznámějších světových center turistiky, vidí převážně pozitiva. 

Čtěte také: 24 tisíc dětí ulice v Kambodži: na vině jsou i turisté

Světla a stíny Siem Reapu 

Pub Street v kambodžském městě Siem Reap - Foto: Steffan Fussan, licence Creative Commons (CC BY-NC-SA 3.0)

Pub Street v kambodžském městě Siem ReapFoto: Steffan Fussan, licence Creative Commons (CC BY-NC-SA 3.0)

Tisícům místních lidí pomohly peníze turistů z bídy. Ale i on přiznává, že ne vše je tu buddhisticky zářivé a usměvavé. 

„Staví se stále nové domy, ale infrastruktura se nestačí tak rychle rozvíjet,“ říká Ota Veverka. „Takže občas domy někde na okraji nemají elektřinu ani kanalizaci, a když chtějí vodu, musí si vyvrtat studnu.“ 

Mezi vůbec nejtmavší stíny Siem Reapu patří všudypřítomná nabídka drog a podle nevládních organizací i kambodžské policie také stále poměrně časté případy dětské prostituce. 

Autor:  David Jakš
Pořad: Zápisník zahraničních zpravodajů  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: neděle 09:05  |  Délka pořadu: 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace