Útulky v Británii se plní. Proslulý domov pro psy a kočky navštívila i Alžběta II.

Fenka Scarlett zatím na nového pána čeká - Foto: Jiří Hošek

Fenka Scarlett zatím na nového pána čekáFoto: Jiří Hošek

51 tisíc konzerv a 34 tun granulí – londýnský psí útulek Battersea není úplně komorní instituce. A po vánočních svátcích tam mají skutečně napilno, protože se starají i o nechtěné vánoční dárky. Drtivá většina psů ale najde rychle domov.

Začátek ledna není jen časem předsevzetí, ale taky dobou, kdy se hodně lidí zbavuje zvířecích miláčků. A nemusí jít jen o nechtěné vánoční dárky. Třeba v Británii lidé zjišťují, že si psa nemůžou finančně dovolit, případně to neumožňuje zdravotní stav majitele. 

 

Leden, to je období vracení nebo vyměňování dárků. A týká se to i těch zvířecích, uvědomují si v londýnském útulku, jehož patronkou je samotná královna Alžběta II.

Vložit na svůj web

„Murphy se k nám dostal 28. prosince. Jeho majitelé se už o něj nemohli starat. Je mu osm let, takže je už starší pán, ale úplný miláček. Miluje všechny okolo a bezvadně snáší i ostatní psy. Když dostane pohovku u hořícího krbu, bude opravdu šťastný,“ popisuje Louise z útulku Battersea. 

Denně tu přijmou 13 psů a 9 koček 

„Pro mnoho lidí je těžké dát pejska pryč. Jenže někdy to jde mimo ně. Přicházejí k nám lidé, kteří byli nuceně vystěhováni nebo kterým majitel nemovitosti zakázal mít doma zvíře. Někdy se tu odehrávají opravdu emotivní situace. Moji kolegové ale lidem do detailu vysvětlí, že se u nás pejsek bude mít dobře, a že nejspíš už hodně brzy najde nový domov, kde o něj bude dobře postaráno,“ popisuje ošetřovatelka a trenérka Louise filosofii zařízení, kde denně přijmou v průměru 13 psů a 9 koček. 

Čtěte také: Nekřičte na psa. Slyší 35krát lépe než člověk, radí psí psycholog Rudolf Desenský

Fluktuace zvířat je díky proslulosti útulku založeného už v roce 1860 veliká. I díky propracované webové stránce je průměrná délka pobytu psího azylanta pouhých 36 dnů.

„Nedáváme si časový limit, jak dlouho u nás pejsek může zůstat. Přijímáme všechny psy bez výjimky. A někdy se stane, že se k nám dostane zvíře s výraznou poruchou chování. V takovém případě sestavíme s našimi specialisty plán na převýchovu, aby byl schopný se usadit v novém domově,“ vysvětluje Louise, podle níž v Battersea, kde novou, moderní část kotců otevřela loni panovnice Alžběta II., nelámou hůl nad žádným psem. 

Útulek Battersea: 300 psů a 220 koček

Psí a kočičí útulek Battersea (Battersea Dogs and Cats Home) je nejstarší a nejslavnější zařízení svého druhu v Británii. Založen byl už v roce 1860. Kromě centrály v Londýně má útulek další dvě pobočky. 

Celkové náklady na provoz činí ročně 18,4 milionu liber. Provoz se platí výlučně z dárcovských příspěvků. Patronkou je velká milovnice psů královna Alžběta II. 

Ve všech třech zařízeních se současně starají o zhruba 300 psů a 220 koček. Battersea Dogs and Cats Home má 365 zaměstnanců a další stovky dobrovolníků. 

Psi v útulku průměrně stráví 36 a kočky 27 dní. Rekordní byl rok 1896, kdy se v Battersea postarali o 42 500 psů. V roce 2014 sežrali psi 51 960 konzerv a 33 944 kilogramů granulí. 

Čtěte také: Jan Herčík: Psí oči jsou vhled do duše. Nedá se proti nim obrnit

Útulek je odkázán ne příspěvky sponzorů 

Pro mnoho lidí je těžké dát pejska pryč. Jenže někdy to jde mimo ně - Foto: Jiří Hošek

Pro mnoho lidí je těžké dát pejska pryč. Jenže někdy to jde mimo něFoto: Jiří Hošek

„Pokud zjistíme, že zvíře bylo týrané nebo ho majitel zanedbával, nahlásíme to Královské společnosti pro prevenci krutosti na zvířatech. Většina zvířat ale pochází z milujících domácností, kde se o ně majitelé už nemůžou dál starat,“ dodává Louise. 

Útulek Battersea Dogs and Cats Home, který má dvě další pobočky a zaměstnává celkem 365 lidí, nedostává z veřejných peněz ani korunu. Je odkázaný čistě na příspěvky sponzorů a drobných dárců. Patří mezi vůbec nejúspěšnější britské charitativní organizace. Vždyť provoz tři útulků ročně vyjde v přepočtu na téměř 700 milionů korun. 

Autor:  Jiří Hošek  (jih)
Pořad: Zápisník zahraničních zpravodajů  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: neděle 09:05  |  Délka pořadu: 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace