V belgickém Gentu vaří pivo bez chmele. Chutná po bylinkách a má prý povzbuzující účinky

Pivovar Gruut v Gentu vaří pivo na základě středověké tradice - bez chmele a s bylinkami - Foto: Filip Nerad

Pivovar Gruut v Gentu vaří pivo na základě středověké tradice - bez chmele a s bylinkamiFoto: Filip Nerad

Ještě ve středověku se pivo běžně vařilo bez chmele. Místo něj mu typickou hořkost dodávaly různé byliny. Dnes se takovému bylinnému pivu říká gruit a v belgickém Gentu najdete pivovar, který se možná jako jediný v Evropě specializuje na jeho výrobu.

Pivovar Gruut už na první pohled nevypadá jako obyčejný pivovar. Sídlí ve starém skladišti a uvnitř je to zařízené jak v obýváku z 19. století – všude je starý nábytek, koberce, historické obrazy, v kamnech plápolá oheň a na stropě visí křišťálové lustry. 

V rohu stojí šest tanků na vaření piva a v patře nad nimi dvě bílé vycpané krávy s pruhy jako zebra. 

Čtěte také: Netradiční mok s lesní příchutí. Estonského pivovarníka inspirovala k přidávání břízy do piva sauna

Zapomenutá středověká tradice 

„Ve středověku byl Gent rozdělený na francouzskou a německou část. V té francouzské musely všechny pivovary vařit pivo jen ze směsí bylin. Hrozně mě zajímalo, jak se pivo vařilo bez chmele, protože tento postup úplně vymizel,“ líčí majitelka pivovaru a sládková v jedné osobě Annick De Splenterová, co ji přivedlo k výrobě bylinného piva. 

Majitelka pivovaru Gruut a sládková Annick vaří pivo bez chmele - Foto: Filip Nerad

Majitelka pivovaru Gruut a sládková Annick vaří pivo bez chmeleFoto: Filip Nerad

Nejprve ale musela najít tu správnou kombinaci přísad. Žádný středověký recept se podle ní totiž nezachoval. Trvalo jí to dva a půl roku. 

„Spolupracovala jsem s výzkumníky z univerzity v Gentu a podařilo se nám vytvořit něco zcela odlišného od současného trendu v pivovarnictví,“ říká. „Dnes jsou v módě různé experimenty s chmelem a silně chmelená piva, jako třeba IPA. Já vařím tu jejich úplný opak.“ 

Tajný recept se zajímavými účinky 

K dosažení požadované hořkosti a pitelnosti jako u chmelených piv se u gruitu tradičně používají pelyněk nebo řebříček. Ve Skotsku byl oblíbený vřes. Annick svoji recepturu ale úzkostlivě tají. 

„Je to tajemství, protože mi trvalo dost dlouho, než jsem přišla na správné složení bylin. Jediné, co vám můžu prozradit, je, že zatímco chmel mírně uspává, moje byliny vám dodají energii,“ usmívá se a dodává, že kromě toho prý také povzbuzují libido. 

Čtěte také: Pivo ze středověku? To by nikdo nepil, tvrdí v Orvalu

„Je vědecky prokázáno, že chmel libido utlumuje, zato tyhle byliny ho posilují." 

Nevařím čaj, ale pivo 

V rohu pivovaru stojí šest tanků na vaření piva a v patře nad nimi dvě bílé vycpané krávy s pruhy jako zebra - Foto: Filip Nerad

V rohu pivovaru stojí šest tanků na vaření piva a v patře nad nimi dvě bílé vycpané krávy s pruhy jako zebraFoto: Filip Nerad

Annick mi na ochutnání čepuje pšeničné pivo, do kterého v pivovaru přidávají menší množství bylin než do ostatních piv. Je hodně lehké a byliny v něm nejsou nijak výrazné. 

„Nechci, aby má piva chutnala výrazně po bylinách – nevařím čaj, ale pivo. Byliny v něm mají nahradit chmel. Jinak to má být velmi chutné, normální, dobře pitelné pivo,“ vysvětluje majitelka pivovaru. 

Účinky na libido jsem během natáčení nezaznamenal. Jinak je ale pivo téhle pokračovatelky staré pivovarnické rodiny přesně takové, jak ho sama líčí. 

Čtěte také: Na pivní svařák jsou v Polsku hrdí. Má pěnu i říz, ale voní po hřebíčku a pomerančích

A mimochodem, ty originální zebří krávy zmiňované v úvodu jsou také jejím dílem. 

Autor:  Filip Nerad
Pořad: Zápisník zahraničních zpravodajů  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: neděle 09:05  |  Délka pořadu: 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace