V Idahu narazíte spíš na medvěda než na člověka. Řídce osídlený stát je rájem milovníků přírody

Uchvacující scenérie v divoké přírodě státu Idaho - Foto: Fotobanka Pixabay

Uchvacující scenérie v divoké přírodě státu IdahoFoto: Fotobanka Pixabay

Yellowstone, Yosemity, Zion, Rockies – kdo by neznal jména nejznámějších amerických národních parků. Každý rok do nich přijíždějí miliony turistů ze Spojených států i zahraničí, seznámit se s neporušenou přírodou, unikátními rostlinami, ohroženými zvířaty či geologickými divy. Tohle vše ovšem ve Spojených státech můžete najít i mimo národní park.

Vysoké hory, hluboké lesy, divoká zvěř, řeky jako stvořené ke sjíždění i lovu ryb, a pokud by vám byla zima, prakticky za domem horký pramen na ohřátí. Takovou kombinaci není úplně jednoduché najít. 

Stát Idaho na severozápadě Spojených států splňuje požadavky i těch nejpřísnějších outdoorových nadšenců, jak mi potvrzuje ranger a biolog Michael Feiger z Národního lesa Boise. 

Čtěte také: Králové Yellowstonu se mají znovu stát lovnou zvěří. Protestují ochránci i indiáni

Idaho je podle něj specifické v tom, že velkou část půdy vlastní federální vláda. To znamená obrovské prostory přístupné veřejnosti, která se tak může v divoké přírodě rekreovat prakticky zdarma. 

Okolí města Boise ve státě Idaho - Foto: Fotobanka Pixabay

Divoký ráj pro všechny 

Tak například jen kousek od silnice, která vede z hlavního města Boise do útrob hor a lesů, dovádějí děti i dospělí v horkých pramenech, které napájejí ledovou horskou říčku. 

Podobných pokladů je tu celá řada. A když znáte místní, můžete mít některé z utajených lázní jen a jen pro sebe. Idaho je sedmý nejřidčeji osídlený americký stát. Na některých místech je tu jednoduší narazit na medvěda spíš než na člověka. 

Čtěte také: Co dělat při setkání s dvouapůlmetrovým medvědem? Předstírat, že jste silnější a mocnější než on, radí Lenka Kbrhelová

Když se k tomu všemu připočte rozmanitost zdejší přírody, rázem je jasné, proč se Idahu přezdívá „drahokam“. 

Gejzír Soda Springs ve státě Idaho - Foto: Fotobanka Pixabay

Gejzír Soda Springs ve státě IdahoFoto: Fotobanka Pixabay

Stát, který až do příchodu Evropanů patřil výhradně původním kmenům, má severské klima i poušť, vysoké štíty a alpinské louky i borové lesy, řeky, jezera, horké prameny. A divočina je tu plná zvěře – od medvědů přes vlky, losy až po lososy, kteří sem za třením putují z oceánu víc než tisíc kilometrů. 

Fascinující rybí hrdinové 

Novinář Rocky Barker pozoroval tenhle div přírody několikrát. Psaní o zdejší divočině se věnuje přes dvě desítky let a jak říká, nepřestává ho fascinovat i naplňovat pokorou. 

„Lososi z jezera Redfish Lake, které je ve dvou tisících metrech nadmořské výšky, plavou 900 mil, tedy skoro 1500 kilometrů po proudu řek, skrze osm různých přehrad až do oceánu,“ vypočítává novinář. 

Čtěte také: Západ USA ještě pořád vzdoruje civilizaci

„Tam žijí od jednoho do tří let, a pak se vydají na cestu zpátky proti proudu, znovu přes těch osm přehrad až do jezera, aby se tam mohli třít, rozmnožit se a po vyčerpávající cestě nakonec i zemřít a uzavřít tak životní koloběh,“ popisuje Rocky Barker úžasný div přírody, který vede ryby z oceánu až do vysočin. 

Křehká rovnováha 

Losos - Foto: Fotobanka Pixabay

LososFoto: Fotobanka Pixabay

Rocky Barker sledoval zblízka populaci lososů i úsilí o záchranu dalších ohrožených zvířat, jako jsou vlci, sokoli či medvědi grizzlyové. A také často složité hledání rovnováhy mezi ochranou přírody a využíváním jejích zdrojů k ekonomickým příležitostem, lovu, rybaření i turistice. 

Balanc je to podle něj nelehký. Možnost žít tak blízko v úctě a obdivu k divoké přírodě ale za to úsilí rozhodně stojí. 

Autor:  Lenka Kabrhelová  (lek)
Pořad: Zápisník zahraničních zpravodajů  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: neděle 09:05  |  Délka pořadu: 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace