Ve Švédsku si můžete vyzkoušet život ve vikingské vesnici. Stavení budují bez moderních vybavení

Foteviken - věrná replika vesnice z vikingských dob - Foto: Filip Nerad

Foteviken - věrná replika vesnice z vikingských dobFoto: Filip Nerad

Stát se Vikingem bylo asi snem nejednoho kluka, možná i holky. Koho tento sen neopustil ani v dospělosti, může si ho splnit ve Fotevikenu na jihu Švédska. Věrnou repliku vesnice z vikingských dob obývají milovníci této historické epochy a každý, kdo by se chtěl seznámit s životem drsných severských válečníků, nebo si ho dokonce vyzkoušet, má bránu otevřenou.

„Mohou sem přijet lidé ze Švédska, Německa, Polska i odjinud a žít tu, oblékat se a dělat všechno jako Vikingové. Každý, kdo se tady chce stát Vikingem třeba jenom na prázdniny, se ale musí stát členem komunity a dodržovat její pravidla. Dostanete někoho, kdo vás naučí, jak se vyrábí oblečení a všechno ostatní, jak Vikingové žili a proč věci dělali tak, jak je dělali. Pomůžeme vám tu stát se pravým Vikingem,“ říká Per Andersson – moderní Viking. 

Foteviken leží na břehu moře nedaleko Malmö. Od poloviny 90. let tu vyrůstá muzeum v přírodě v podobě přesné kopie vikingské vesnice. Per a další nadšenci budují obytná a hospodářská stavení ze dřeva, kamenů a hlíny přesně tak, jak to dělali jejich dávní předci. Nepoužívají žádné moderní vybavení, ale repliky dobových nástrojů. 

Čtěte také: Jak vypadaly vikingské výpravy za pleněním? Čeští nadšenci vypluli na Baltské moře na replice historické lodi

Někteří z těchto moderních Vikingů, jak si sami říkají, v osadě dokonce bydlí a provozují tu řemesla potřebná pro chod vikingského společenství. Vikingové totiž nebyli jen krvelační bojovníci s rohatými helmami. Když se neplavili na výpravách, živili se jako rybáři, tkalci, hrnčíři nebo tesaři. 

Vikingové nebyli jen krvelační bojovníci s rohatými helmami - Foto: Filip Nerad

Vikingové nebyli jen krvelační bojovníci s rohatými helmamiFoto: Filip Nerad

Támhle máme třeba kováře. Ten vyráběl zbraně a všechno, co je ze železa. Zároveň dělal i skleněné korálky. Můžete k němu jít a naučit se kovářskému řemeslu a výrobě korálků,“ ukazuje. 

Kovářské nástroje fungovaly stejně jako dnes 

Kovářským mistrem je ve Fotevikenu Polák Lukasz. V malém dřevěném domku na kraji vesnice má prostou dílnu, kterou tvoří jen ohniště postavené z kamenů a jílu a malá železná kovadlina na dřevěném špalku. Na ní mi ukázal, jak zručné vikingské ruce dokázaly z kousku železa ukovat jednoduché křesadlo na rozdělávání ohně. 

„Vikingští kováři většinou vyráběli předměty denní potřeby a podkovy pro koně. Ale samozřejmě také zbraně jako hroty oštěpů nebo sekery. Kladiva, kleště a další nástroje, které k tomu používali, vypadaly a fungovaly prakticky stejně, jak je známe dnes,“ vysvětluje Lukasz Szczepanski. 

Čtěte také: Skupinka lidí žije v horách na středním Slovensku. Daleko od stresu, ale s přístupem na internet

„Tak autenticky jako tady jejich dobu nepoznáte nikde jinde. Rozhodně si chci vyzkoušet, jaké to je tady žít. Ale až za pár let, až povyrostou moje děti. Pak je i se ženou vezmu a pojedeme sem na tři nebo čtyři týdny. To musím zažít,“ těší se, až si vyzkouší život Vikingů Alexander Fischer, který je velkým fanouškem skandinávských bohatýrů už od svého dětství. 

Vikingští kováři většinou vyráběli předměty denní potřeby a podkovy pro koně - Foto: Filip Nerad

Vikingští kováři většinou vyráběli předměty denní potřeby a podkovy pro koněFoto: Filip Nerad

Na prohlídku Fotevikenu přijel už poněkolikáté, a to z těsného sousedství Česka, z Bavorské Železné Rudy. Ve švédském skanzenu ale můžete narazit i na české Vikingy. Pokud budete mít více štěstí než já. 

„Každý rok sem přijíždí rodina z České republiky, která dělá nejnádhernější věci z kůže. Hlavně boty. Nejlepší boty ve vikingském světě šijí Češi,“ říká Per Andersson a ukazuje přitom na své kožené škorně. Rád ve vikingském městečku ale přivítá i další Čechy. 

Autor:  Filip Nerad
Pořad: Zápisník zahraničních zpravodajů  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: neděle 09:05  |  Délka pořadu: 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace