Vít Pohanka: Óda na klimatizaci

Vít Pohanka - Foto: Šárka Ševčíková

Vít PohankaFoto: Šárka Ševčíková

Skoro dvě třetiny Spojených států zažívají neobvykle dlouhou vlnu veder a sucha. Ve Washingtonu to není se suchem tak zlé. Léta tam bývají velmi vlhká, ale také až nesnesitelně horká.

Tři vynálezy změnily ve dvacátém století tvář Ameriky k nepoznání. Prvním bylo nepochybně auto, druhým letadlo. Tím třetím, na který se obvykle zapomíná, je klimatizace. 

Willis Carrier sice nebyl tak známý jako Henry Ford a bratři Wrightové, přesto tenhle technicky talentovaný chlapec z farmy ve státě New York přispěl ke změnám ve vzhledu a životním způsobu Ameriky srovnatelným způsobem. To když jako mladý inženýr v roce 1902 zkonstruoval první moderní klimatizační jednotku. 

Ne že by neměl předchůdce, z jejichž práce těžil. Ale podobně jako Ford a Wrightové dokázal uvažovat nejenom odborně, ale také velmi prakticky. Výsledkem byla relativně levná zařízení, použitelná jak v rodinných domech, tak velkých veřejných a průmyslových budovách. 

Před klimatizací žila velká část Ameriky v přirozeném rytmu ročních období. V horkých letech se život i ekonomická aktivita zpomalily, na Jihu skoro zastavily. Zemědělci samozřejmě museli sklízet, ale pracovat v rozpálených průmyslových podnicích nebo kancelářích bylo skoro nemožné. 

Klimatizace všechno změnila. Zvýšila produktivitu práce, zlepšila kvalitu života v příbytcích. Umožnila růst mnohých měst v místech, kde byla dřív velká koncentrace lidí nemyslitelná. Metropole jako Las Vegas, Houston, Phoenix nebo Miami by bez klimatizace nikdy nedosáhly svého významu. 

Stejně jako v případě aut a letadel se dá na klimatizaci najít hodně chyb. Přispívá lvím dílem k obrovské spotřebě energie v celé Americe. Přechod z rozpálených ulic do často silně podchlazeného prostředí budov není dobrý pro zdraví. Mimochodem, český prezident Klaus si při zářijových návštěvách Valného shromáždění OSN v New Yorku opakovaně postěžoval, že měl v hotelovém pokoji jako v ledničce. 

Ale vinit z toho všeho klimatizaci? To je jako klást autu za vinu, že má moc velkou spotřebu a jeho řidič jede jako blázen. Jako každá jiná technika se musí používat šetrně a s rozumem. Nic to nemění na tom, že bez klimatizace by Amerika vypadala úplně jinak a život by byl o hodně těžší. 

Autor:  Vít Pohanka  (vpo)
Pořad: Zápisník zahraničních zpravodajů  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: neděle 09:05  |  Délka pořadu: 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace