Víte, jak zní louka nebo třeba lampa? Pátrá po tom slovenský lovec zvuků

Slovák Jonáš Gruska je takzvaným lovcem zvuků. Nahrává vše, co slyší kolem sebe. S mikrofony už byl v nejrůznějších ventilačních systémech budov nebo třeba uvnitř konstrukce mostů. Nehnutě trávil ale i hodiny na loukách. Do celého světa pak prodává vlastnoručně vyrobené speciální mikrofony.

Jonáš Gruska chodí s mikrofonem po městě i po přírodě. Soustředěně poslouchá a nahrává si zvuky kolem sebe.

„Zlomový byl pro mě moment, kdy jsem si vyrobil speciální mikrofony a dal si je na uši. Jakmile jsem se s nimi procházel po městě, stal se najednou svět kolem mě neuvěřitelně bohatým na zvuky. Například jsem si uvědomil, kolik nejrůznějších konverzací člověk ve městě zaslechne. Většinou je ignoruje, ale najednou byly dobře slyšitelné, vyčuhovaly ze záznamu,“ popisuje Gruska jedno ze svých zvukových dobrodružství.

Z města se pak tento lovec zvuků vydal do velmi intimního prostředí. Dostal netradiční zakázku. Měl zaznamenat zvuk louky.

„Takže jsem se vydal hledat idylické louky po Slovensku. Potřeboval jsem místa, která nejsou narušená lidskými hluky – dřevorubci, cestami, letadly. Prostě civilizací. Je ale extrémně těžké najít místo, kde by bylo alespoň patnáct minut v kuse nerušených cizorodým hlukem.“

Romantický zvuk louky pak pustil z reproduktorů v podchodu jednoho autobusového nádraží. Lidé byli nadšení.

Elektrosluch. Díky němu můžeme slyšet, co do svého prostředí vysílá lampa, počítač, mobilní telefon a najednou objevujeme úplně nový zvukový svět

Víte, jak zní lampa?

Jonáš Gruska už nahrával ve ventilačních systémech budov nebo třeba uvnitř konstrukce mostů. „Most se na různých místech třese, piští, bouchá, děje se toho v něm opravdu hodně. Nejznámější zvuk vydávají dilatační mezery. To je přesně ten zvuk, který slyšíte na stovky metrů daleko.“

Jonáš Gruska, který vystudoval sonologii, tedy obor zabývající se zvukem, na Královské konzervatoři v holandském Haagu, si sám také vyrábí nejrůznější mikrofony a snímače. Například takzvaný Elektrosluch.

„Je to zařízení určené na poslouchání elektromagnetických polí. Sbírá z prostředí elektromagnetické rušení, které se nachází v okolí každé elektroniky. Takže můžeme slyšet, co do svého prostředí vysílá lampa, počítač, mobilní telefon a najednou objevujeme úplně nový zvukový svět.“

Zvukové znečištění může způsobit i rakovinu

Je fascinující, co se kolem nás děje a my to neslyšíme. Škodí to ale našemu organismu? „Těžko říct, protože výzkumy na toto téma stále trvají. Obecný konsensus je ale takový, že nám to neškodí. Nejsem si tím stoprocentně jistý,“ dodává varovně Gruska.

Chce lidem ukázat, jak je zvukový svět bohatý. Zároveň chce ale společnost upozornit na zvukové znečištění. „ Zvukové znečištění je jedním ze zdrojů stresu a stres je příčinnou úmrtí, vzniku rakoviny. Takže zvuk a hluk ovlivňují naše zdraví. Mají vliv na to, kolika let se dožijeme.“

autor: pev
Spustit audio