Žádný stres, shon ani splachovací záchod. Německý pár se rozhodl žít svůj sen

Bavilo by vás žít v přírodě? Znamenalo by to také život bez splachovací toalety - Foto: Fotobanka Pixabay

Bavilo by vás žít v přírodě? Znamenalo by to také život bez splachovací toaletyFoto: Fotobanka Pixabay

Bavilo by vás žít v přírodě, v malém domku z červených cihel, kde by téměř všechno, co potřebujete k životu, rostlo nebo pobíhalo po zahradě? Žádný shon, žádný stres, zkrátka jen žít skromně a nenáročně stranou té dnešní uspěchané doby.

Představte si provizorní obývák, ve vzduchu poletují saze a kouř, který jemně uniká z kamínek uprostřed velké místnosti, která je vlastně také kuchyní. To právě třicetiletá Frederike vaří čaj z domácích bylinek. „Jednomu to může připomínat domácnost prarodičů,“ říká. 

 

Bavilo by vás žít v přírodě, v domku z červených cihel, kde by téměř všechno, co potřebujete k životu, rostlo nebo pobíhalo na zahradě? Žádný shon, žádný stres. Ale také žádný splachovací záchod.

Vložit na svůj web

Na hliněné podlaze leží cihly a strop je vycpaný slámou a vlnou, která slouží jako izolace. Frederike pracuje jako učitelka biologie a dějepisu. 

„Šlo nám o to, abychom si všechno, co k životu potřebujeme, obstarali v co největší míře sami. Pěstujeme zeleninu, chodíme sbírat dříví, abychom měli čím topit,“ vyjmenovává, zatímco před domem seká dříví její partner Adrian. Sekeru bere v zimě do ruky každý den. 

Stačí nám méně, přesto jsme šťastní 

„Když má člověk pocit, že v sešněrovaném korzetu společnosti nemá dostatek prostoru, hledá místo, kde by mohl žít své sny. A to jde na takovémto pozemku docela dobře,“ shodují se. Koupili ho v roce 2011 u lužické obce Neustadt, daleko od ostatních domů, aby měli klid. 

Čtěte také: Příroda jako restaurace. Zkuste kopřivy ze smetišť nebo sedmikrásky z nejbližší louky

Jejich cihlový domek je vlastně ruina, bývalá přádelna dřevité vlny z poloviny 19. století, kterou opravují. Stejně tak velký sklad hned naproti, který je také z cihel. „Chceme ho opravit a používat jako kulturní centrum, místo pro dílny a různé akce,“ vysvětluje Frederike. 

Frederike a Adrian mají vlastní zeleninu a ovoce ze zahrady. Plánují také chov zvířat - Foto: Fotobanka Pixabay

Frederike a Adrian mají vlastní zeleninu a ovoce ze zahrady. Plánují také chov zvířatFoto: Fotobanka Pixabay

„Ve světě ubývají zdroje. Snažíme se zanechat po sobě co nejmenší stopu. Stačí nám méně, a přesto jsme šťastní,“ tvrdí Adrian. Je nedostudovaný veterinář a k zemědělství má kladný vztah. Ovce, kozy, slepice a další drobné zvířectvo ale zatím kolem domu neběhá. Na to se prý teprve chystají. Vlastní zeleninu, ovoce už však mají. 

Budeme vytápět kompostem 

Za domem pak stojí kadibudka a hloubený sklep s funkcí ledničky. Ale experimentují také s teplem. „Vzadu máme ohromnou hromadu kompostu. Doufáme, že uvnitř hromady bude teplota kolem 70 stupňů. Pokud se to podaří, chtěli bychom příště kompostem vytápět podlahu v domě,“ přibližuje. 

Bez peněz to ovšem nejde. Adrian si brigádami vydělá ročně 2500 eur, aby mohl zaplatit sociální a zdravotní pojištění a daň z nemovitosti. „Další velké výdaje nemáme. O všem ostatním, tedy kolik utratíme a jaký budeme mít životní standard, rozhodujeme sami,“ uzavírá. 

Autor:  Pavel  Polák  (ppo)
Pořad: Zápisník zahraničních zpravodajů  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: neděle 09:05  |  Délka pořadu: 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace