Adéla Jelínková: Nepodceňujte Brusel, tohle město vás bude bavit

28. duben 2015

Sídlo institucí Evropské unie a NATO, tak zná Brusel asi každý. Byla by ovšem škoda myslet si, že hlavní město Belgie je pouze upjatou metropolí plnou úředníků. Brusel je naopak velmi otevřený, kosmopolitní a kulturní. V pořadu Mezi kontinenty Kláry Škodové vás o tom přesvědčila Adéla Jelínková.

„Já jsem působila 4 roky v Paříži, v červnu 2012 ale přišla nabídka dělat konkurz na místo lektorky českého jazyka a literatury na Svobodnou univerzitu Brusel, tím jsem úspěšně prošla a od září 2012 jsem v Bruselu,“ popisuje svojí cestu do belgické metropole Adéla.

Studenti slavistiky si na bruselské univerzitě vybírají v prvním ročníku dva slovanské jazyky. Ti, kteří si zvolí češtinu, se pak dostanou právě k Adéle Jelínkové. „Já se na to vždycky studentů ptám, proč čeština. Důvody jsou různé, ale je pravda, že spousta z nich jsou obdivovatelé české kultury a potom mi studenti velmi často říkají, že čeština patří do tzv. exotických jazyků, které by se chtěli naučit.“

Zapomeňte na instituce EU, Brusel je uvolněné, kosmopolitní a barevné město

V Bruselu se Adéle prý žije velice dobře a popisuje ho jako nesmírně příjemné město. „Byla jsem sama překvapena, každý toto město trochu podceňuje, zřejmě kvůli institucím Evropské unie. Já jsem si naopak město zamilovala, je to opravdu nejzelenější město Evropy, navíc velmi srdečné, otevřené, lidé tam nemají problém s cizinci. V Bruselu se pořád něco děje, člověk má spoustu příležitostí, jak se zabavit.“

Belgická metropole je také velmi kosmopolitní, vždyť každý čtvrtý obyvatel je cizinec. Anglicky se tu domluvíte bez problémů, oficiálně je město dvojjazyčné. „Je to vidět všude, nápisy jsou jak ve vlámštině, tak ve francouzštině. V prostředcích veřejné dopravy každou stanici hlásí v obou jazycích a ještě se to na každé zastávce mění. Brusel se opravdu snaží ukázat, že Vlámové i Valoni jsou rovnocenní.“

Komiksy, čůrající chlapeček a Atomium

Brusel je městem komiksů, najdete tu celé muzeum věnované kresleným postavičkám. „V Belgii se zrodilo mnoho komiksových postav, vlastně i Šmoulové nebo Tintin, je to kolébka evropského komiksu. Existují přímo stezky po stopách belgického komiksu, ve čtvrtích, které jsou vymalovány těmi postavičkami v obrovských velikostech,“ popisuje Adéla Jelínková.

Klasické belgické pivo KWAK

Nejslavnější sochou a zároveň symbolem města je čůrající chlapeček, ke kterému se váže hned několik legend. Má i vlastní šatník, který čítá přes 800 oblečků. „Například když bylo MS ve fotbale, tak byl převlékán do různých dresů. V září je pak festival piva, to má zase chlapeček kroje atd. Opravdu ke každé příležitosti je oblečen jinak, málokdy je nahý.“

Jedním z největších lákadel turistů je bezesporu Atomium, obří molekula železa, která vznikla ku příležitosti mezinárodní výstavy Expo 58. Devět vzájemně pospojovaných koulí je možno navštívit. „Slouží především k drobným výstavám a v jedné z nich je velmi dobrá restaurace, ze které máte krásný výhled.“

Pralinky, vafle a hranolky na každém rohu

Belgie je rozhodně zemí výborné čokolády, která tam má dlouhou tradici. Výlohy s úžasným výběrem pralinek jsou splněným snem všech milovníků sladkého. „Pak tam máte na každém rohu stánek, kde si můžete koupit vafli, existují tu taková malá žlutá autíčka.“

„Opravdu všude jsou i kiosky, kde si koupíte hranolky. Poznáte velice lehce, kde jsou, protože u těch stánků jsou minimálně půlkilometrové fronty a lidé si na to počkají,“ směje se Adéla. Oblibu dokazuje i to, že za rok 2014 spotřebovali Belgičané jenom na výrobu hranolek 4 miliony tun brambor, což je nový rekord.

Adéla Jelínková určitě doporučuje podívat se do kouzelné čtvrti Marolles, která je plná hospůdek, vetešnictví a trhů. Za návštěvu stojí i náměstí Place Eugene Flagey. „Tady je Café Belga, což je jedno z nejpopulárnějších café v Bruselu. Můžete tu strávit prakticky celý den a je to v budově starého belgického rozhlasu, dnes slouží jako kulturní centrum.“

Café Belga
autor:
Spustit audio