Nejúspornější školou Prahy 13 je Fakultní základní škola Mezi Školami

Praha 13 - prapor

Praha 13 - prapor

Vítězem soutěže o energeticky nejúspornější školu třinácté městské části je Fakultní základní škola Mezi Školami. Klání bylo doprovodnou akcí projektu Odpovědné školy Prahy 13, kdy radnice zlepšovala tepelně izolační vlastnosti budov a modernizovala energetické systémy. Další informace zjišťovala redaktorka Alžběta Šírková.

Vítězné škole pomohlo to, že byla celá kompletně zateplená a také nový systém, který řídí teplotu v jednotlivých učebních místnostech. Tyto přednosti, ale měla většina soutěžních škol, takže rozhodujícím měřítkem bylo, jak dovedli energii ušetřit sami žáci. 

"Děti tomu dodaly třešničku na dortu, že obíhaly školu, kontrolovaly a snažily se všechny ostatní motivovat, ani ne omezovat, ale motivovat. Upozorňovat na nedostatky, upozorňovat na kapající kohoutky, na poruchy čidel, které by vedly k tomu, že tělesa přestala být regulována," říká ředitel vítězné Fakultní základní školy Mezi Školami Petr Vodsloň. 

Ředitel Petr Vodsloň také převzal cenu - 60 tisíc korun na školní výlet pro žáky.  

"Pojedeme někam do kraje Vysočina, do čisté přírody, ale pojedeme i tam, kde jsou elektrárny Dalešice, Dukovany. Chceme to propojit nejenom s návštěvou těchto zařízení, ale i s nějakými outdoorovými aktivitami pro děti, ať si to děti užijí." 

Na druhém místě skončila Fakultní základní škola Brdičkova a na 3. místě Fakultní základní škola Trávníčkova. Radnice investovala do projektu Odpovědné školy Prahy 13, jehož součástí bylo zateplení základních a mateřských škol kolem půl miliardy korun. Podle starosty Prahy 13 Davida Vodrážky tato investice ale do budoucna přinese značné energetické úspory: 

"Během deseti let by mělo dojít k úspoře asi 240 miliónů korun, ale navíc jsme zhodnotili a kompletně opravili náš majetek, protože ty školy vznikaly v 80. letech. Byly to klasické panelákové školy, kde v létě bylo strašné horko a v zimě tam profukovalo. Takže ta částka se, myslím, bohatě vyplatila." 

Praha 13 uvažuje o tom, že soutěž o energeticky nejúspornější školu vyhlásí i v příštím školním roce. 

 

Odpovědné školy Prahy 13

Vložit na svůj web

Autor:  Alžběta Šírková

Nové články v rubrice

 • 17. května  2018 v 08:42     Audio  rubrika: Metropolitní deník

  Horská dráha Cyklon na Výstavišti končí

  Už jenom poslední dva víkendy se můžete svézt na historické horské dráze na holešovickém Výstavišti. Železnou konstrukci majitelé po 44 letech zavřou, rozeberou a odvezou. Výstaviště jim neprodloužilo nájemní smlou...

   
 • 15. května  2018 v 12:41       rubrika: Metropolitní deník

  Tragická nehoda na I.P. Pavlova

  Tramvaj srazila v úterý na náměstí I. P. Pavlova v centru Prahy dva lidi. Záchranáři je po zástavě srdce několik desítek minut resuscitovali. Oba ale svým zraněním podlehli. Tramvaje mezi náměstím I. P. Pavlova a Karlovým...

   
 • 14. května  2018 v 10:28       rubrika: Metropolitní deník

  Historici umění chtějí zachovat Libeňský most

  Libeňský most nesmíte zbourat, žádají někteří historici umění z Ústavu dějin umění Akademie věd pražské zastupitele v dopise, který má ČRo k dispozici. Zároveň je vyzývají, aby na dalším jednání hlasovali proti jeho...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace