Festival Pozdní sběr letos pomůže "slaným dětem"

Libor Šmoldas Quartet - Foto: Press kit

Libor Šmoldas QuartetFoto: Press kit

Sobotní odpoledne a pravděpodobně i celá noc bude v pražském klubu Rock Café patřit multižánrovému festivalu Pozdní sběr. Jedná se o pátý ročník. Stejně jako v předešlých letech bude výtěžek z akce věnován konkrétnímu charitativnímu sdružení. Tentokrát se organizátoři zaměřili na Klub nemocných cystickou fibrózou.

Cystická fibróza je dědičně podmíněné onemocnění postihující zejména dýchací a trávicí systém. Lidé s touto nemocí mají výrazně slanější pot a potřebují intenzivní léčbu každý den po celý život, který v jejich případě netrvá déle než dvaatřicet let. Nosičů špatného genu, který tuto smrtelnou nemoc způsobuje, je v populaci velké množství. 

"Každý dvacátý pátý z nás je nosičem toho genu a každé asi 670 manželství je manželstvím dvou nosičů. Nosiči jsou klinicky zdraví a neví o tom, že jsou nosiči, dokud se jim nenarodí nemocné dítě," říká lékařka Věra Vávrová. 

Dalším projevem této nemoci je vyšší koncentrace solí v potu, proto se nemocným také říká "slané děti". Jak ale dodává paní doktorka Vávrová, i s takovou nemocí se dá žít a není potřeba truchlit. K radosti a veselí má vybízet i program festivalu Pozdní sběr. Celým programem bude provázet Ester Kočičková. 

"Bude tady Libor Šmoldas Quartet, vynikající a velmi mladý jazzman. Potom moje nejoblíbenější šramly jako Původní Bureš a Neočekávaný Dýchánek. Potom budou hrát Eggnoise, Priessnitz a skupina Luno, kterou já osobně neznám, ale byla jsem poučena, že je to velká chyba," dodává Ester Kočičková. 

Kromě hudebních a tanečních vystoupení na příchozí čeká i spousta jídla, pití, přírodní kosmetika nebo bazar oblečení. 

"Každý hadřík můžete nějakým způsobem prodat a výtěžek půjde zas na konto dětí s cystickou fibrózou. Takže je to dobré, uděláte si doma před Vánocemi pořádek a ještě navíc pomůžete dobré věci," říká Ester Kočičková.
 

Festival bude zahájen v 15:00 autorským čtením spisovatelky Petry Hůlové a tančit se bude až do pozdních nočních hodin. 

 

Charitativní multižánrový festival Pozdní sběr letos pomůže "slaným dětem"

Vložit na svůj web

Autor:  Anna Königsmarková

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas