Den architektury připomněl Chvojkovy říční lázně, kde se lidé učili plavat na bidle

Černošické vily jsou nejhezčí při pohledu od řeky Berounky - Foto: Barbora Kvapilová

Černošické vily jsou nejhezčí při pohledu od řeky BerounkyFoto: Barbora Kvapilová

Letošní Den architektury je ve znamení vody. Kolem řeky Berounky se proto točil festivalový program v Černošicích u Prahy. V minulosti tady bývalo i deset plováren.

„Dědeček založil tuhle plovárnu v roce 1929. Nejdřív tady byl takový autobusek, potom si pronajal zdejší pozemek a začal stavět kabinky na převlékání. Udělal vor, kde potom on a později tatínek učil děti i dospělé plavat,″ vzpomíná vnučka zakladatele Chvojkových říčních lázní Ludmila Szombatiová Chvojková. 

Její dědeček měl originální metodu výuky plavání, kterou naučil plavat i budoucí olympioničku Věru Čáslavskou. Plavce věšel na provaz přivázaný na bidlo. A prý to fungovalo. Jeho vnučka Ludmila byla už v deseti letech nejrychlejší plavkyní dnešního Středočeského kraje. „Fungovalo to báječně. Nejdřív prsa, nohy a hlavně dýchat," dodává. 

Pamětníci přinesli k Berounce i fotografie, a tak bylo zajímavé porovnávat, jak stejné místo vypadalo před devadesáti lety. 

Sokolskou plovárnu už tady připomíná jen osada Nad jezem s chatkami. „Vily, které tady jsou, pochází většinou z první dekády minulého století,″ poznamenal historik Petr Králík, který návštěvníky Dne architektury v Černošicích provázel na loďkách. 

Chatová osada u lávky v Černošicích - Foto: Barbora KvapilováNa Den architektury do Černošic dorazili odborníci i místní chataři - Foto: Barbora KvapilováKolem Berounky jsou honosné vily i chatky z nalezeného materiálu - Foto: Barbora KvapilováČernošické vily jsou nejhezčí při pohledu od řeky Berounky - Foto: Barbora KvapilováChatičky si postavili pravidelní návštěvníci říčních lázní - Foto: Barbora Kvapilová

Autor:  Barbora Kvapilová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace