Drogy, daňové úniky a hazard ve vietnamské tržnici Sapa krotí speciální policejní tým

Pražská Sapa, jedna z největších vietnamských tržnic v Evropě - Foto: Filip Jandourek

Pražská Sapa, jedna z největších vietnamských tržnic v EvropěFoto: Filip Jandourek

Psí maso na stáncích, tajné drogové mafie, sklady s padělky a daňové úniky. Taková pověst provází snad největší vietnamskou tržnici v Evropě, pražskou Sapu. Proto se o toto město ve městě už před třemi roky začala intenzivně zajímat policie i úřady. Zvýšené kontroly přivítali jak Pražané, tak řada poctivých vietnamských prodejců. Některé problémy se podařilo vyřešit, jiné zůstávají potlačené jen díky trvalému dohledu.

Do zákulisí Sapy běžný nakupující jen těžko nahlédne. Dokonale se v něm ovšem vyznají detektivové ze speciálního policejního týmu Regulátor. 

„Když přijdete na Sapu, tak si musíte uvědomit, že jste v trošku jiném světě. A policie bez obrovské místní znalosti nemá šanci. Když si vezmete, že jednotlivá kasina třeba mají dva, tři, čtyři i více vchodů, průchody,“ začíná procházku po tržišti připomínající mraveniště asijských měst policista David Kučera. 

 

S policistou ze speciálního týmu Regulátor mluvila o zákulisí pražské vietnamské tržnice Sapa Evelyna Kulíšková

Vložit na svůj web

Společně s pěti kolegy se Sapě věnuje dennodenně už tři roky. Za tu dobu se policistům, úředníkům a celníkům podařilo tržnici dostat alespoň částečně pod kontrolu. 

„Situace, která tady byla v roce 2010, odpovídala tomu, co se dělo i jinde. Ve chvíli, kdy se objevil kontrolní orgán, zašustily žaluzie, lidi se rozprchli a byly tady prázdné stánky. Dnes by mělo být na všech prodejních místech být vidět IČO, kdo tam prodává, a lidi ze stánků už neutíkají, protože ví, že to nemá cenu. A skutečně mají 80 až 90 procent toho, co by měli mít,“ říká Kučera. 

Čtěte také: Tržnice Sapa stále není proti ohni dost zabezpečená. A propadla hazardu

Po mnoha raziích prý uspokojivěji vyhlížejí také stánky s občerstvením. „Když teď vejdeme i do některého menšího stánku, tak byste se tam teoreticky nemuseli bát najíst,“ tvrdí policista. 

Přestože se oficiální vedení Sapy snaží o lepší spolupráci s úřady i co se týká legalizace černých staveb nebo nakládání s odpady, nepřehledné asijské bludiště na druhé straně poskytuje dostatečný prostor přebujelému hazardu nebo nelegálním obchodům s velkými daňovými úniky. 

Sapa je podle policistů stále centrem daňových úniků i obchodu s drogami - Foto: Filip Jandourek

Sapa je podle policistů stále centrem daňových úniků i obchodu s drogamiFoto: Filip Jandourek

„Tady skutečně můžete potkat Vietnamce s francouzskými či německými doklady nebo i z Anglie. Je to podle nás taková centrální část pro Evropu, i co se týká domlouvání byznysu. Tady se prodá cokoli. A věcí bez daní tady samozřejmě lze reálně předpokládat v obrovském množství,“ připouští Kučera. 

Celníci také občas objevují ve dvojitých stěnách ukryté padělky značkového zboží. Pod pokličkou však – často kvůli nechuti Vietnamců zločiny oznamovat – zůstávají i závažnější delikty jako vydírání nebo lichva. Před časem policie v jednom z kontejnerů dokonce nalezla mrtvého. A Sapa prý není „čistá“ ani co se týká drog. 

„Není pravidlo, že všechno by se domlouvalo tady. Tady se lidi setkají a odejdou spolu někam jinam, kde je nemůže slyšet ani další Vietnamec. A tam si ty svoje nelegální věci budou domlouvat. A určitě a nepochybuji o tom, že se tady domlouvají i drogové obchody,“ dodává David Kučera. 

Podle něj ale téměř neustálý dozor i tyto obchody ztěžuje. Přesto ale policisté podle zkušenosti s Vietnamci v definitivní vyřešení celé problematiky tržnice příliš nevěří. 

„Samozřejmě mají tendenci vracet všechno do starých kolejí. A bez těch kontrol a stálého tlaku by se to tady vrátilo velmi rychle do stejného stavu, který tady byl v roce 2010,“ tvrdí policista. 

Autor:  Evelyna Kulíšková

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace