Historici umění chtějí zachovat Libeňský most

Libeňský most - Foto: Tomáš Vodňanský

Libeňský mostFoto: Tomáš Vodňanský

Libeňský most nesmíte zbourat, žádají někteří historici umění z Ústavu dějin umění Akademie věd pražské zastupitele v dopise, který má ČRo k dispozici. Zároveň je vyzývají, aby na dalším jednání hlasovali proti jeho likvidaci. Most je podle nich pozoruhodná a cenná stavba, která dotváří charakter metropole. Upozorňují také na podle nich dlouhodobé zanedbání údržby a nezbytnost oprav.

„Libeňský most je kultivovaná, urbanisticky, architektonicky i technicky bezesporu pozoruhodná a cenná puristická stavba,“ píšou historici umění z Ústavu dějin umění Akademie věd ČR v dopise adresovaném pražským zastupitelům. 

Stavba je podle nich součástí jednotného a přitom rozmanitého souboru pražských mostů, který výrazným způsobem dotváří jedinečný charakter české metropole. Zároveň dodávají, že údržba mostu je podle nich dlouhodobě zanedbávána. 

„Konstrukce mostu trpí dlouhodobým zanedbáním údržby a nezbytně vyžaduje celkovou komplexní opravu. Důrazně se přitom stavíme proti pochybnému rozhodnutí primátorky a radních hlavního města Prahy most odstranit a nahradit jej utilitární novostavbou,“ stojí v dokumentu. 

Pražské zastupitele zároveň vyzývají, aby nehleděli pouze na náklady spojené s opravami, ale také na nevyčíslitelnou kulturní hodnotu. A žádají, aby na dalším jednání hlasovali proti likvidaci Libeňského mostu. 

Svůj podpis připojili kromě ředitele také další pracovníci Ústavu dějin umění Rostislav Švácha a Petr Kratochvíl. Jednání zastupitelů, na kterém se bude rozhodovat o dalším osudu Libeňského mostu, se koná ve čtvrtek 17. května. 

Autor:   redakce

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace