Noční exkurze v pražském metru: Tunely před povodní chrání těsnící stěny a hermetické dveře

Protipovodňové zábrany ve stanici metra Křižíkova - Foto: Evelyna Kulíšková

Protipovodňové zábrany ve stanici metra KřižíkovaFoto: Evelyna Kulíšková

Velká povodeň v roce 2002 Praze ublížila v mnoha směrech. Těžce postihla také metro. Zaplaveny byly stanice na všech linkách, nejhůře na tom ale byla žlutá linka B, a to zejména v Karlíně. Povodňová opatření zde naprosto selhala, vůbec nepočítala s obrovským náporem tisícileté vody. Pražané se ale chtějí ze špatné zkušenosti poučit a na zabezpečování města pracují. Jak by obstála stanice Křižíkova dnes, to na noční exkurzi zjišťovala redaktorka Evelyna Kulíšková.

Stanice Křižíkova v pražském Karlíně patří k těm, které povodeň v roce 2002 zasáhla nejvíce. Rysku udávající výšku, kam voda dosahovala, byste zde jen stěží hledali. Ukrývá se těsně pod čtyřmetrovým stropem vestibulu. A také proto si náš průvodce Petr Kysilko z dopravního podniku vybral pro názornou exkurzi právě tuto stanici. 

 

Noční exkurze v pražském metru: Tunely před povodní chrání těsnící stěny a hermetické dveře

Vložit na svůj web

Půjdeme dolů do tunelu, tam zavřeme traťový uzávěr. Zavřeme tam některé další uzávěry a vrata a potom z tunelu půjdeme zpátky do stanice a uzavřeme dva takzvané eskalátorové uzávěry," uvádí nás specialista na ochranný systém metra přes potemnělou chodbu stanice až na betonový chodníček v kolejišti. 

Po pár metrech chůze v tunelu lemovaném kabely jsme dorazili k prvnímu bezpečnostnímu uzávěru. Před námi se zavírá obří těsnící stěna. 

Teď za chvilku uvidíte, jak tady tohle zařízení sjíždí na kolejnice. A dojde k utěsnění toho otvoru tam dole," popisuje Petr Kysilko. 

Podobná stěna je v každé stanici metra, která disponuje ochranným systémem. To je podle Kysilka necelá čtyřicítka z celkového počtu 57 stanic. 

To už ale přecházíme do mezitunelového prostoru k dalším nepropustným dveřím. Speciálně tady musí při povodních pracovníci dodržovat přísná pravidla. 

„Musí dbát jednak na to, aby bylo zavřeno to, co má být, ale také, aby si nezavřeli únikovou cestu. Nebo aby nezavřeli únikovou cestu někomu jinému. Proto musí být v povodňovém plánu přesně stanoveno v jakém pořadí se co zavírá," vysvětluje Kysilko s tím, že všechna opatření uvnitř tunelu, která jsme viděli, přichází při stavu ohrožení na řadu až úplně naposled.  

Při prvním a druhém povodňovém stupni cestující nic nepoznají, provádí se jen kontroly. Až když hladina vody dosáhne více než třetího povodňového stupně, začíná v metru pohotovost. 

V určité fázi se začnou budovat hradítka na povrchu. V další fázi se ukončuje provoz metra a pak teprve můžeme uzavírat prvky v podzemí.

Při povodni v roce 2002 se tak stalo. Podle Petra Kysilka by ale měly zrevidované a lépe zabezpečené protipovodňové prvky příští velkou vodu zvládnout o poznání lépe. 

Autor:  Evelyna Kulíšková

Nové články v rubrice

Praha
  R1, mezi km 15.8 a 19.1, ve směru Ruzyně - R7, pomalu jedoucí vozidlo údržby, levý jízdní pruh uzavřen, Od 03.08.2015 20:44 Do 03.08.2015 23:59, , údržba vodorovného značení, zdroj: ŘSD
  R1, mezi km 15.7 a 15.71, práce na silnici, Od 03.08.2015 20:43:33 Do 04.08.2015 08:43:33
  R1, mezi km 82.5 a 6.7, ve směru Ruzyně - R7, pomalu jedoucí vozidlo údržby, zpevněná krajnice (odstavný pruh) uzavřená, Od 04.08.2015 06:00 Do 04.08.2015 10:00, , sečení krajnice, sestava se pohybuje, ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas