Praha v duhovém: Prague Pride chce upozornit na rozdíl mezi tolerancí a respektem

Prague Pride - Foto: Filip Jandourek

Prague PrideFoto: Filip Jandourek

Do pražských ulic se v sobotu vydal průvod sexuálních menšin Prague Pride. Letošní ročník chce upozornit na rozdíl mezi tolerancí a respektem. Pochod projde od Václavského náměstí až na Letnou.

Lidé se na Václavském náměstí začali shromažďovat už od půl dvanácté. Někteří mají pomalované obličeje nebo duhové vlajky. Na náměstí jsou také připravené ozdobené alegorické vozy, ze kterých bude hrát hudba. 

V čele průvodu, který přejde přes náměstí Republiky a Čechův most na Letnou půjde například tchajwanská aktivistka Jennifer Lu, která ve své zemi koordinovala kampaň za manželství pro stejnopohlavní páry. Pochod hrdosti skončí hudebním programem na Letenské pláni. 

Prague Pride - Foto: Filip Jandourek

Prague PrideFoto: Filip Jandourek

Na akci dorazili zástupci velvyslanectví některých zemí. Festival a pochod v minulosti zaštítili i její předchůdci ve funkci. Mezi účastníky byla patronka internetové LGBT poradny, moderátorka Ester Janečková. Na Václavském náměstí se objevily i hloučky protestujících proti pochodu. 

Do průvodu se zapojila desítka alegorických vozů. Zatímco v jiných městech bývají při podobných akcích k vidění vyzdobené kamiony, pražská vozidla jsou kvůli úzkým uličkám i nízkým trolejím malá. Letos je vyslalo několik firem a pár neziskových organizací. "Firmy se přestávají bát spojit své jméno s tématem LGBT a podpořit myšlenku rozmanitosti," řekla mluvčí festivalu Bohdana Rambousková. 

Pořadatelé pamatovali i na rodiny s malými dětmi, postižené či seniory, kteří by čtyřkilometrovou cestu pěšky nezvládli. Přistavili pro ně vláček, od letenského schodiště na Letnou je možné se svézt autobusem. Na pláni pak začíná ve 14:00 hudební program, který potrvá do 22:00. 

Duhový pochod hrdosti se poprvé uskutečnil v srpnu 2011. Tehdy vyvolal bouřlivé protesty konzervativců. Podle nich byla přehlídka obscénní a nevkusně vnucovala ideologii homosexualismu. Tento pojem použil tehdejší prezident Václav Klaus, podle něj bylo nutné proti tomuto jevu bojovat. 

Autor:  Filip Titlbach,  ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace