SLEDOVALI JSME ONLINE - povodně den první: Nouzový stav téměř v celých Čechách, evakuovány stovky lidí

Rozvodněná Polečnice ve Starých Borkovicích - Foto: Věra Studená

Rozvodněná Polečnice ve Starých BorkovicíchFoto: Věra Studená

Vláda kvůli záplavám večer vyhlásila nouzový stav pro většinu území Čech. Extrémní nebezpečí povodní aktuálně platí téměř pro všechny české kraje a pro Znojemsko. Ve zmíněných regionech a v západní části Vysočiny má navíc až do dnešní půlnoci dál vydatně pršet.

Vláda se na mimořádném večerním jednání rozhodla vyhlásit stav nouze pro území Jihočeského kraje, Plzeňského kraje, Středočeského kraje, Libereckého kraje, Královéhradeckého kraje, Ústeckého kraje a hlavního města Prahy s platností od 21 hodin. Kabinet zároveň schválil použití 300 milionů korun, které jsou už nyní připraveny k převedení obcím a městům na okamžité řešení povodňové situace. 

Vláda je připravena poskytnout i další peníze, do dvou dnů je například možné uvolnit 1,3 miliardy korun ze Státního fondu dopravní infrastruktury na opravy silnic a železnic. Vláda také rozhodla o nasazení vojáků, celkem jich může být až 2000. 

Na kulminaci Vltavy, která by měla nastat v pondělí v 7 hodin ráno, se připravuje Praha. Pražský dopravní podnik už odpoledne kvůli záplavám uzavřel osm stanic metra, vlaky jimi jenom projíždějí. V centru metropole se pak provoz metra zcela zastaví hodinu před půlnocí. Zavřeny budou i všechny mateřské, základní a střední školy v Praze. 


Záplavy už mají také první oběti. V Třebenicích u Prahy se kvůli podmáčení zřítila chata a dva lidé - žena a muž - tam zemřeli. Záchranářské práce na místě byly velmi komplikované, k chatě se záchranáři mohli dostat pouze na člunech. Dnes večer vylovili záchranáři z řeky Úpy tělo neznámého muže, policie nevylučuje, že by mohlo jít o další oběť povodní. 

Ministerstvo životního prostředí zřídilo stálou povodňovou službu, která bude občanům na lince 267 122 998 poskytovat aktuální údaje o stavu řek. 

Čtěte také: Pražané čelí dalšímu omezení, stav ohrožení vyhlásili plynaři i energetici

Čtěte také: Kvůli povodňovému nebezpečí nepojede v pondělí v některých úsecích metro

Stav hladiny Vltavy v Praze 2.6. 2013 - Foto: Miloslav Hamřík

Čtěte také: Dunaj v Pasově stoupá na stoleté maximum. Sasko se připravuje na katastrofu

Zásady v případě evakuace

Před opuštěním bytu vypněte elektrické spotřebiče kromě ledniček a mrazniček. Uzavřete přívod vody a plynu. Uhaste cigarety, svíčky nebo plamen v kamnech. Dětem vložte do kapsy nebo připevněte na oděv lístek se jménem, adresou a případně telefonním číslem.
Kočky a psy vezměte sebou, exotická zvířata, která vydrží delší dobu sama, zásobte vodou a krmením a nechte je doma.
Po odchodu zamkněte a na dveře dejte lístek s informací, že jste byt opustili. Nezapomeňte evakuační zavazadlo. To si připravte už dopředu, pokud hrozí, že budete muset svůj domov opustit.
Použít můžete batoh, cestovní tašku nebo kufr. Označte ho svým jménem. Sebou si vezměte trvanlivé potraviny, pečlivě zabalený chléb, pitnou vodu, misku na jídlo a příbor, toaletní a hygienické potřeby, doklady, peníze, a pojistné smlouvy.
Důležité jsou též léky, náhradní prádlo, přikrývka nebo spací pytel, obuv a pláštěnka. Vhod přijdou svítila, zápalky, rádio s náhradními bateriemi, kapesní nůž nebo šití.
Informace o nařízené evakuaci vysílá Český rozhlas a Česká televize. Dále se používá pouliční rozhlas a ozvučená auta, která projíždí ulicemi.
K evakuaci vás mohou vyzvat též policisté a hasiči. Z médií nebo od policistů či hasičů se také dozvíte, kde se máte shromáždit. Záchranáři vás zavedou nebo zavezou na bezpečné místo. Tím může být třeba tělocvična, sportovní hala nebo jiné využitelné místo. 

Čtěte také: POVODNĚ ONLINE: V Praze nepůjdou děti do školy. Přibývá evakuací

Související weby

Předpověď počasí

Autor:   Český rozhlas  (ČRo),  mta

Nové články v rubrice

 • 17. května  2018 v 08:42     Audio  rubrika: Metropolitní deník

  Horská dráha Cyklon na Výstavišti končí

  Už jenom poslední dva víkendy se můžete svézt na historické horské dráze na holešovickém Výstavišti. Železnou konstrukci majitelé po 44 letech zavřou, rozeberou a odvezou. Výstaviště jim neprodloužilo nájemní smlou...

   
 • 15. května  2018 v 12:41       rubrika: Metropolitní deník

  Tragická nehoda na I.P. Pavlova

  Tramvaj srazila v úterý na náměstí I. P. Pavlova v centru Prahy dva lidi. Záchranáři je po zástavě srdce několik desítek minut resuscitovali. Oba ale svým zraněním podlehli. Tramvaje mezi náměstím I. P. Pavlova a Karlovým...

   
 • 14. května  2018 v 10:28       rubrika: Metropolitní deník

  Historici umění chtějí zachovat Libeňský most

  Libeňský most nesmíte zbourat, žádají někteří historici umění z Ústavu dějin umění Akademie věd pražské zastupitele v dopise, který má ČRo k dispozici. Zároveň je vyzývají, aby na dalším jednání hlasovali proti jeho...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace