Spor o betonárku. Obyvatelé obce Všechromy se bojí hluku a prachu

14. prosinec 2017

Plánovaná stavba betonárky ve Všechromech u Prahy vyvolává u místních lidí obavy z nadměrného hluku a prašnosti. Projekt podle nich nemá zajištěno zásobování vodou. Setkání se zástupcem investora, které se konalo ve středu ve strančické sokolovně, proto bylo hodně emotivní. Projekt je ve fázi posuzování úřady.

Celková plocha areálu má být 6178 metrů čtverečních. Investor počítá s roční kapacitou výroby 12 000 metrů krychlových, což je 26 400 tun betonu. Předpokládaná průměrná denní kapacita má být podle dokumentace 48 metrů krychlových, což kritici zpochybňují. Podle nich jsou tyto hodnoty záměrně podhodnocené, aby se vliv záměru na životní prostředí jevil jako přijatelný.

"Za 48 kubíků za den si ta betonárka na sebe vydělá? To mi Zapa přiveze ve čtyřech mixech," prohlásil jeden z diskutujících. Zástupce investorské společnosti České štěrkopísky Miroslav Mužík reagoval, že kpacita podle něj musí být taková, aby mixy u betonárky dlouho nestály a nečekaly na míchání.

Lidé také poukazovali, že mají sami problémy v létě kvůli nedostatku vody se zaléváním zahrádek. Vodovod má omezenou kapacitu a studnu na pozemku vodoprávní úřad podle nich odmítl zlegalizovat.

Mužík podotkl, že podle územního plánu je pro tuto lokalitu volných 12 metrů krychlovými denně a betonárka by potřebovala osm metrů krychlových. Potvrdil, že na pozemku je studna hluboká 30 metrů a byl v ní na základě povolení od krajského úřadu proveden průzkumný vrt do hloubky 61 metrů. "Budeme žádat vodoprávní úřad o další povolení," dodal.

Zpracovatel posudku pověřený Středočeským krajem Pavel Cetl uvedl, že se po prostudování dokumentace rozhodl k projektu vydat souhlasné stanovisko, ovšem za splnění řady podmínek. Betonárka například nesmí na výšku měřit více než 12 metrů a bude moci zpracovávat jen takzvané prané kamenivo a nikoliv drcené, které je zdrojem značné prašnosti. Nákladní auta budou muset při stání v areálu vypínat motor. Investor by měl také provést opakovaný biologický průzkum, autorizované měření hluku a objasnit, jak bude nakládat s dešťovou vodou.

Autoři projektu poukazují na to, že v okolí je trvalá poptávka po stavebních materiálech včetně čerstvých betonových směsí. Ve Strančicích, Světicích, Velkých Popovicích, Jesenici, Říčanech a dalších obcích se staví objekty pro bydlení a občanskou vybavenost. Díky nedaleké dálnici D1 tam vznikají i budovy pro administrativní, obchodní a průmyslové využití.

zdroj: ČTK
Spustit audio