Zámek Ctěnice se znovu otevře návštěvníkům. Uvidí zde lidová umění a řemesla

Zámek Ctěnice - Foto: Muzeum hl. města Prahy

Zámek CtěniceFoto: Muzeum hl. města Prahy

Zámek Ctěnice bude od srpna po roční pauze opět přístupný veřejnosti. Muzeum hlavního města Prahy, které zámecký komplex s parkem od začátku července spravuje, zdejší prostory věnuje především pražským řemeslům a lidovému umění. Na co všechno se mohou návštěvníci ctěnického zámku těšit, zjišťovala redaktorka Evelyna Kulíšková.

Prostory nedávno zrekonstruovaného zámku ve Ctěnicích ležely ladem téměř rok. Pražská informační služba, která komplex s kavárnou, restaurací a konírnou spravovala, zde veškeré aktivity ukončila v září loňského roku. 

 

Zámek Ctěnice se znovu otevře návštěvníkům. Uvidí zde lidová umění a řemesla

Vložit na svůj web

Pražská informační služba prostě nějak nechtěla, nemohla nebo neměla vůli, chuť, zájem, energii. Já nevím co. Považuji to za chybné," říká pražský radní pro kulturu Václav Novotný. 

Proto se pražští radní v červnu rozhodli zámek svěřit Muzeu hl. m. Prahy. To během několika týdnů vytvořilo koncepci výstav a akcí pro nové prostory a už v srpnu začne areál návštěvníkům postupně otvírat.  

Teď se uklízí, na začátku srpna zprovozníme toalety a 10. srpna bude otevřena kavárna. Od 25. srpna bude otevřena výstava Chaloupka na vršku. V dalším programu hned navazuje 2. září dožínky a potom ještě v průběhu září budou otevřeny výstava o jeskyních a výstava Krajina her a Studio kamarád Stanislava Holého. Na konci září pak bude jablkobraní - další taková originální nově tradičně lidová akce," říká ředitelka Muzea hl.m. Prahy Zuzana Strnadová s tím, že tyto i všechny ostatní výstavy a akce ve Ctěnicích budou tematicky odpovídat jednotnému konceptu - prezentaci pražských řemesel a lidového umění.  

Prostor se přitom najde také pro spolupráci s uměleckoprůmyslovými školami a do zámeckého areálu se vrátí i svatební obřady. 

Aby muzeum zajistilo finanční soběstačnost zámku, rozhodlo se pronajmout také přilehlý hotelový komplex. Ten byl delší dobu ztrátový a teď se jej ujala společnost S&P, která provozuje hotely na internetu. Prvních pět měsíců bude nový nájemce platit symbolickou tisícikorunu, za tři roky už to bude 50 tisíc a třetina zisku.  

Podle některých odborníků na cestovní ruch ale muzeum udělalo chybu, že nevypsalo výběrové řízení. Zájemců by se tak našlo víc a výnos mohl být vyšší. To ale ředitelka Zuzana Strnadová odmítá: 

V případě, že peníze přijímáme, tak nejsme povinni dělat výběrové řízení. Nabídka byla umístěna na našich webových stránkách a spekulace o tom, jak to mělo či nemělo být, to jsou prostě spekulace. Bylo to v souladu se zákonem." 

Muzeum vybíralo ze tří zájemců podle finanční nabídky, ale i referencí a zkušeností s provozováním hotelu podobného zaměření. Podle Strnadové by tak mohl být Zámek Ctěnice zcela finančně soběstačný nejdříve za dva roky. V tuto chvíli ale hlavní cíl vidí ve zprovoznění a využití celého areálu. 

Autor:  Evelyna Kulíšková

Nové články v rubrice

 • 17. května  2018 v 08:42     Audio  rubrika: Metropolitní deník

  Horská dráha Cyklon na Výstavišti končí

  Už jenom poslední dva víkendy se můžete svézt na historické horské dráze na holešovickém Výstavišti. Železnou konstrukci majitelé po 44 letech zavřou, rozeberou a odvezou. Výstaviště jim neprodloužilo nájemní smlou...

   
 • 15. května  2018 v 12:41       rubrika: Metropolitní deník

  Tragická nehoda na I.P. Pavlova

  Tramvaj srazila v úterý na náměstí I. P. Pavlova v centru Prahy dva lidi. Záchranáři je po zástavě srdce několik desítek minut resuscitovali. Oba ale svým zraněním podlehli. Tramvaje mezi náměstím I. P. Pavlova a Karlovým...

   
 • 14. května  2018 v 10:28       rubrika: Metropolitní deník

  Historici umění chtějí zachovat Libeňský most

  Libeňský most nesmíte zbourat, žádají někteří historici umění z Ústavu dějin umění Akademie věd pražské zastupitele v dopise, který má ČRo k dispozici. Zároveň je vyzývají, aby na dalším jednání hlasovali proti jeho...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace