K věci30. června  2017  

Nejvíc zranění páteře způsobují dopravní nehody

Nejvíc úrazů páteře se stane při dopravních nehodách - Foto:  Lucky 2013, Fotobanka Pixabay

Nejvíc úrazů páteře se stane při dopravních nehodáchFoto:  Lucky 2013, Fotobanka Pixabay

Každé léto se objevují úrazy páteře po skoku do vody a další mimopracovní úrazy. Podle páteřního chirurga Jana Štulíka jsou závažné úrazy páteře způsobené především dopravními nehodami.

Při nehodách bývají zranění jak řidiči, tak také chodci nebo cyklisté. „V létě je víc mimopracovních úrazů, víc se jezdí na kole, motorce a na koni. A když dozrává ovoce, třešně. Na podzim jsou zase úrazy při česání ořechů, protože ořešák je rizikový. I velmi silné větve rády praskají,“ říká Jan Štulík. 

A samozřejmě se objevují úrazy páteře po skocích do vody. „Ty ale v absolutních číslech nehrají velkou roli,“ říká Jan Štulík. Přesto se s nimi můžeme setkat a pak je důležitá první pomoc. 

„Je důležité toho člověka co nejrychleji vytáhnout z vody, fixovat mu krk, aby se hlava volně nepohybovala, a zajistit životní funkce,“ radí Jan Štulík. Podle něj není třeba se obávat, že zraněnému ublížíme. Pokud s ním budeme manipulovat šetrně, nemůžeme ten úraz zhoršit. 

Jan Štulík, chirurg - Foto: Jana Kudláčková

Autor:  Štěpánka Duchková, Jana Kudláčková
Pořad: K věci Štěpánky Duchkové  |  Stanice: Regina DAB Praha
Čas vysílání: pátek 18:47  |  Délka pořadu: 12:00  
 

Nové články v rubrice

 • 23. června  2017     Video  rubrika: K věci

  Majitelé studní by si měli nechat pravidelně kontrolovat kvalitu vody

  Jednou ročně by měli majitelé studní nechat zkontrolovat vodu. Průběžná kontrola a opravy totiž vyjdou mnohem levněji než oprava havarijního stavu, který způsobilo zanedbání. V pořadu K věci to uvedla technická ředitelka...

   
 • 16. června  2017     AudioVideo  rubrika: K věci

  Kdy pojede metro D?

  Nová linka metra D by podle ředitele pražského dopravního podniku Martina Gillara mohla svézt první cestující v roce 2025. V té době by měly fungovat minimálně dvě nové stanice „déčka“, Pankrác a Olbrachtova.

   
 • 9. června  2017     AudioVideo  rubrika: K věci

  Zmizí magistrála z Václavského náměstí?

  Národní muzeum v budoucnu možná nebude od Václavského náměstí oddělovat magistrála. Počítá se s tím v projektu na celkové zklidnění Severojižní magistrály. Podle něj by se měla převést auta směřující na Brno z Mezibranské...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace