K věci10. března  2017  

V Motole se příští rok začne stavět nový dům pro rodiče dlouhodobě nemocných dětí

Fakultní nemocnice v Motole, křídlo B dětského pavilonu - Foto: Filip Jandourek

Fakultní nemocnice v Motole, křídlo B dětského pavilonuFoto: Filip Jandourek

V motolské nemocnici má vyrůst unikátní dům pro rodiče dlouhodobě nemocných dětí. Nadační fond Dům Ronalda McDonalda tak připojí Českou republiku k dalším dvaačtyřiceti zemím, kde podobný dům už funguje. Rodiče těchto dětí v současné době musí bydlet na klasické ubytovně.

Rozdíl mezi plánovaným domem a ubytovnou je podle ředitele nadačního fondu Marka Šedivého jasný: „Chtěli bychom, aby si rodiče mohli opravdu odpočinout, ne aby spaly tři různé maminky na jednom pokoji. Aby maminka mohla mít na pokoji třeba manžela, sestru. Jeden pokoj bude znamenat jednu rodinu.“ 

V domě by měl fungovat i dobrovolnický program. „Bude tam obývací část a velká kuchyně. Takže ubytovaným třeba někdo přijde uvařit večeři tak, aby rodiny mohly co nejvíc času věnovat dětem, které jsou v nemocnici a potřebují je.“ S rodinou by v domě mohly být i léčené děti, pokud jim to zdravotní stav umožní. 

Potřeba je asi 55 pokojů, z počátku by v domě mělo být ale asi 15 až 20 místností a pak kapacitu postupně rozšiřovat. Nadační fond teď s nemocnicí jedná o právu stavby. Příští rok na jaře by se podle Marka Šedivého mohlo začít stavět a otevřít by se dům měl na podzim 2019. 

Pořad: K věci Štěpánky Duchkové  |  Stanice: Regina DAB Praha
Čas vysílání: pátek 18:47  |  Délka pořadu: 12:00  
 

Nové články v rubrice

 • 30. června  2017     Audio  rubrika: K věci

  Nejvíc zranění páteře způsobují dopravní nehody

  Každé léto se objevují úrazy páteře po skoku do vody a další mimopracovní úrazy. Podle páteřního chirurga Jana Štulíka jsou závažné úrazy páteře způsobené především dopravními nehodami.

   
 • 23. června  2017     Video  rubrika: K věci

  Majitelé studní by si měli nechat pravidelně kontrolovat kvalitu vody

  Jednou ročně by měli majitelé studní nechat zkontrolovat vodu. Průběžná kontrola a opravy totiž vyjdou mnohem levněji než oprava havarijního stavu, který způsobilo zanedbání. V pořadu K věci to uvedla technická ředitelka...

   
 • 16. června  2017     AudioVideo  rubrika: K věci

  Kdy pojede metro D?

  Nová linka metra D by podle ředitele pražského dopravního podniku Martina Gillara mohla svézt první cestující v roce 2025. V té době by měly fungovat minimálně dvě nové stanice „déčka“, Pankrác a Olbrachtova.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace