K věci19. května  2017  

V Praze přibudou dvě nová výdejní místa obědů pro bezdomovce

Bezdomovci (ilustrační fotka) - Foto: Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0) (CC BY 2.0), zdroj: Flickr.com

Bezdomovci (ilustrační fotka)Foto: Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0) (CC BY 2.0), zdroj: Flickr.com

Obyvatelům v okolí centra pro lidi bez domova U Bulhara v Praze 1 si stěžují na nadměrný hluk, zvýšenou kriminalitu a výskyt drog. Je to především proto, že se tu shromažďují lidé, kteří si sem chodí pro jídlo. To by se ještě letos mohlo změnit.

Do konce roku mají přibýt dvě nová výdejní místa, říká radní pro sociální věci Daniel Hodek. „Problém byl v otvíracích dobách centra. V extrémních případech se tam chodilo najíst až 350 lidí. Dnes jsme na 200 lidí, ale cíl je asi 70 strávníků denně. Ty další musíme naučit chodit na nová výdejní místa. Uvažujeme o lodi Hermes, kde by se dalo udělat výdejní místo pro 50, 70 osob, a uvažujeme o noclehárně v Michli.“ 

Před týdnem v Praze proběhlo také očkování psů, kteří patří lidem bez domova. „Oočkovali jsme asi 20 psů. Není to žádné závratné číslo, nicméně je to fatální, pejskové nejsou často ani čipování, nemáme vůbec žádné povědomí o jejich zdravotním stavu,“ říká radní Hodek. 

Letošní zima byla pro bezdomovce horší než ta loňská. „Letos jsme museli navýšit kapacitu, byla v provozu loď Hermes, noclehárna Vackov a ubytovna v Michli. Ve spolupráci s Armádou spásy, Nadějí a Arcidiecézní charitou jsme otevřeli další centra pro přečkání noci a nakonec jsme se dostali k číslu 800,“ vysvětluje radní. Kapacity lidé bez domova využili asi z 90 procent. 

Autor:  Štěpánka Duchková, Jana Kudláčková
Pořad: K věci Štěpánky Duchkové  |  Stanice: Regina DAB Praha
Čas vysílání: pátek 18:47  |  Délka pořadu: 12:00  
 

Nové články v rubrice

 • 30. června  2017     Audio  rubrika: K věci

  Nejvíc zranění páteře způsobují dopravní nehody

  Každé léto se objevují úrazy páteře po skoku do vody a další mimopracovní úrazy. Podle páteřního chirurga Jana Štulíka jsou závažné úrazy páteře způsobené především dopravními nehodami.

   
 • 23. června  2017     Video  rubrika: K věci

  Majitelé studní by si měli nechat pravidelně kontrolovat kvalitu vody

  Jednou ročně by měli majitelé studní nechat zkontrolovat vodu. Průběžná kontrola a opravy totiž vyjdou mnohem levněji než oprava havarijního stavu, který způsobilo zanedbání. V pořadu K věci to uvedla technická ředitelka...

   
 • 16. června  2017     AudioVideo  rubrika: K věci

  Kdy pojede metro D?

  Nová linka metra D by podle ředitele pražského dopravního podniku Martina Gillara mohla svézt první cestující v roce 2025. V té době by měly fungovat minimálně dvě nové stanice „déčka“, Pankrác a Olbrachtova.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace