Eduard Parma ml. a jeho RETRO písně vydané i nevídané

Miloš Skalka a Eduard Parma před lety ve studiu Českého rozhlasu - Foto: Martin Jonák

Miloš Skalka a Eduard Parma před lety ve studiu Českého rozhlasuFoto: Martin Jonák

Ve středu 2. července uvítal Miloš Skalka v Nočním proudu dalšího ze série svých studiových hostů. Tentokrát přijal pozvání k nočnímu hudebnímu proudění skladatel, aranžér, instrumentalista a producent Eduard Parma ml., který se s posluchači Nočního proudu podělil o nahrávky svých nejúspěšnějších písní. Zmínil se rovněž o svých velkých hudebních láskách.

Pražský rodák Eduard Parma ml. (narozen 10. ledna 1950), pochází z muzikantské rodiny. Jeho otec Eduard Parma je slavný kapelník, skladatel a trumpetista. Hudbě se úspěšně věnuje i jeho mladší bratr Jindřich, mimo jiné prakticky monopolní tvůrce repertoáru Petra Kotvalda

Eduard absolvoval studia hry na klarinet u profesora Karla Dlouhého na pražské konzervatoři (1974), poté dlouhodobě působil ve skupině Petra Spáleného Apollobeat. Mimochodem, Petr Spálený a Miluška Voborníková byli také prvními interprety, kteří natočili jeho písničky na desky (Muzikanti z města, Není to tak dávno).  

V roce 1977 založil Eduard Parma ml. vlastní orchestr, se kterým doprovázel Jiřího Korna v pěvecko-tanečním programu Zpívat jako déšť. Jiří Korn také nazpíval zřejmě nejznámější písničku Eduarma Parmy mladšího Žal se odkládá, s jejíž anglickou verzí vyzpíval Korn v roce 1978 hned čtyři hlavní ceny na mezinárodním soutěžním festivalu v irském Cavanu. 

Od roku 1980 až do začátku 90. let žil Eduard Parma ml. v Londýně, kde založil prosperující nahrávací studio Soul Kitchen nazývané Sokit. V téhle "soulové kuchyni" často nahrávali především černí interpreti, včetně dnes legendárního amerického rhythmandbluesového zpěváka a skladatele Edwina Starra (1942 – 2003). Ten zde nazpíval mimo jiné jednu Parmovu melodii, kterou si opatřil textem a názvem Long Line of Lovers. 

Po návratu do Prahy začátkem deváté dekády minulého století navázal Eduard Parma ml. na svou někdejší „českou“ tvorbu, otevřel si nahrávací studio a jeho melodie od té doby nazpívali mimo jiné Blondes, Josef Fousek, Jitka Molavcová, Karya, Pavel Vítek, Petr Kotvald, Rave Model, Ruchadze Band či Radmila, nemluvě o jeho vlastní formaci Parma (Disco) Band. V současné době vzniká ve studiu Eduarda Parmy kolekce novinek, které se objeví na albu Milana Drobného, kterou tento zpěvák oslaví své letošní 70. narozeniny. 

Autor:  Miloš Skalka
Pořad: Noční proud  |  Stanice: Regina DAB Praha
Čas vysílání: vysíláno na Regině do 1. lisopadu 2015, pak Dvojka  
 

Nové články v rubrice

 • 27. října  2015     Audio  rubrika: Noční proud

  Noční proud o Evě Olmerové

  V pátek 23. října se na trhu objevilo v mnoha ohledech unikátní výběrové album nahrávek Evy Omerové (1934 - 1993) nazvané ... jak dynamit, které představuje víceméně snímky vůbec poprvé vydané na hudebním nosiči. Písně...

   
 • 23. října  2015     Audio  rubrika: Noční proud

  Zpěvák Voxel v Nočním proudu

  Hostem pátečního Nočního proudu Jitky Benešové byl zpěvák Voxel. Rok a půl po debutu All Boom! připravil albovou novinku Motýlí efekt. Tentokrát je on sám výhradním autorem hudby ke všem písním z alba.

   
 • 23. října  2015     Audio  rubrika: Noční proud

  Noční proud a V + W

  Hosty moderátora Ilji Kučery ml. v Nočním proudu byli režisér Petr Svojtka a herec, zpěvák a hudební producent Roman Říčař. Tématem bylo především velmi zajímavé představení V+W Revue, které uvádí divadlo ABC u příležitosti...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace