Legendární textař Ivo Plicka

Ivo Plicka - Foto: archiv Ivo Plicky

Ivo PlickaFoto: archiv Ivo Plicky

V pondělním Nočním proudu 28. 5. Miloš Skalka zaskočil za Martina Hrdinku a uvítal dalšího ze svých nočních hostů. Tím byl legendární textař a významný spolutvůrce původní české bigbítové písničky IVO PLICKA, svého času dvorní textař Petra Nováka. Tvůrce nezapomenutelných hitů, jakými jsou písničky Povídej, Já budu chodit po špičkách, Náhrobní kámen, Klaunova zpověď či Toreador se nesmí bát, v čase mezi 23. hodinou a půlnocí vyprávěl nejen o své textařské kariéře a cestě životem, ale připomněl rovněž některé ze svých hitů i hudební nahrávky, které rád poslouchá.

Pražský rodák Ivo Plicka (narozen 25. 9. 1946) vystudoval hotelovou školu v Mariánských Lázních (1967). Své první texty napsal pro Petra Nováka v osmnácti letech (kamarádili se odmalička a bydleli dokonce ve stejném domě v Legerově ulici). Šlo o dodnes platné písně Já budu chodit po špičkách a Povídej, ve spolupráci s Petrem Novákem vznikla také písnička Džbán pro Pavla Sedláčka

Ivo Plicka se podílel prakticky na všech úspěšných písních Petra Nováka a skupiny George and Beatovens, některé z nich však nazpíval Petr Novák (ale také Karel KahovecPaní v černém, Poprava blond holky, Svou lásku jsem rozdal, Zavraždil jsem lásku) se skupinou Flamengo. Texty psal rovněž pro zpívajícího kytaristu Jaroslava Bednáře a skupinu Why Not, jejich cestě do posluchačského povědomí však zabránila krátká existence souboru. 

Od 70. let žije Ivo Plicka v zahraničí – nejprve to bylo Švýcarsko, v posledních letech pak střídá se svou rodinou pobyt v Evropě se slunnou Floridou, kde se trvale usadil v exotickém prostředí Sunny Isles Beach.  

V současné době spolupracuje Ivo Plicka mimo jiné s režisérem Ivanem Fílou na zatím bezejmenném celovečerním filmu, jehož hlavní hrdina je silně inspirován uměleckými a životními osudy Petra Nováka, kombinovanými s fikcí. Důležitou roli v zamýšleném filmu budou hrát písničky, které Ivo Plicka opatřil texty. 

Autor:  Miloš Skalka

Nové články v rubrice

 • 27. října  2015     Audio  rubrika: Noční proud

  Noční proud o Evě Olmerové

  V pátek 23. října se na trhu objevilo v mnoha ohledech unikátní výběrové album nahrávek Evy Omerové (1934 - 1993) nazvané ... jak dynamit, které představuje víceméně snímky vůbec poprvé vydané na hudebním nosiči. Písně...

   
 • 23. října  2015     Audio  rubrika: Noční proud

  Zpěvák Voxel v Nočním proudu

  Hostem pátečního Nočního proudu Jitky Benešové byl zpěvák Voxel. Rok a půl po debutu All Boom! připravil albovou novinku Motýlí efekt. Tentokrát je on sám výhradním autorem hudby ke všem písním z alba.

   
 • 23. října  2015     Audio  rubrika: Noční proud

  Noční proud a V + W

  Hosty moderátora Ilji Kučery ml. v Nočním proudu byli režisér Petr Svojtka a herec, zpěvák a hudební producent Roman Říčař. Tématem bylo především velmi zajímavé představení V+W Revue, které uvádí divadlo ABC u příležitosti...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace