Josef Klíma hudebník

Josef Klíma se v současné době věnuje především investigativní žurnalistice - Foto: Šárka Ševčíková

Josef Klíma se v současné době věnuje především investigativní žurnalisticeFoto: Šárka Ševčíková

Ve svém středečním Nočním proudu, v čase mezi 23. hodinou a půlnocí, uvítal Miloš Skalka dalšího v sérii svých studiových hostů. Tentokrát jím byl průkopník investigativní žurnalistiky v českých zemích, novinář, televizní reportér, spisovatel, ale také hudebník JOSEF KLÍMA.

Josef Klíma (* 19. března 1951) vystudoval gymnázium v Radotíně (dnes Gymnázium Oty Pavla) a poté Fakultu žurnalistiky Univerzity Karlovy. Spoluzakládal týdeník Reflex, v letech 1990-1992 byl jeho šéfreportérem, byl iniciátorem televizního investigativního pořadu Na vlastní oči a zůstal v něm jako reportér a moderátor až do konce (1994-2009). Josef Klíma získal novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky (2006) a Cenu Jana Beneše (2009). Od roku 1970 je ženatý, s manželkou Janou mají syna Kryštofa (1977) a dceru Kristýnu (1981). Josef Klíma vydal CD vlastní hudby a textů Na vlastní uši (1999), koncertuje s kapelou PKS a s triem Klima-band (tady hraje na klávesy a zpívá). Pořádá po celé republice přednášky pro středoškoláky a učně na téma Kriminalita mládeže. 

Z jeho literární tvorby, která zatím čítá 26 knížek, jmenujme alespoň následující tituly: Mrtví milovat nemohou (dvě detektivní novely), Náruživost, Brutalita (knížka se stala předlohou filmu režiséra Filipa Renče Requiem pro panenku), román Tranzit Bangkok cestopis z Indie, Nepálu, Bangladéše, Barmy a Thajska Pět misek bez dna, úvahy a eseje Život reportéra, román z prostředí soukromé televize Loď s otroky a vzpomínky Vlastníma očima. Sbírku svých fejetonů, sloupků a minipříběhů nazval Josef Klíma Zbláznil se svět, anebo já?, kniha Vlastníma očima aneb Před kamerou i za ní byla nedobrovolně inspirována stažením pořadu Na vlastní oči z televizního vysílání, román Vetřelci a lovci je o těch, kteří se nastěhují se lidem do života, vysávají je a baví se neštěstím svých hostitelů, Pravda o Kajínkovi je shodně se jménem v titulu knihy vyprávěním o životních osudech nejznámějšího českého vězně a zatím poslední knihou Josefa Klímy je poutavý román Advokát a jeho Pán, který čtenáři pokládá neodbytné otázky. Kdo dnes u nás vládne? Velcí zločinci, nebo naopak jejich právníci? Co se stane, když se slavný advokát a mocný mafián rozhádají? Když se pustí do války? Kdo je silnější? 

Podle scénářů Josefa Klímy vznikly televizní filmy či série Rána z milosti (film o symbióze policisty a mafiána, která se změní v bumerang - cena Elza), Vlna (triptych o záměně identity při smrtonosné tsunami), Svědomí Denisy Klánové (o beztrestnosti delikventních dětí - Cena Elza), Expozitura (spoluautor Janek Kroupa, šestnáctidílný seriál na motivy Berdychova gangu), Vetřelci a lovci (psychothriller) či Jsi mrtvej, tak nebreč (dvojdílný psychothriller). 

Pořad: Noční proud  |  Stanice: Regina DAB Praha
Čas vysílání: vysíláno na Regině do 1. lisopadu 2015, pak Dvojka  
 

Nové články v rubrice

 • 27. října  2015     Audio  rubrika: Noční proud

  Noční proud o Evě Olmerové

  V pátek 23. října se na trhu objevilo v mnoha ohledech unikátní výběrové album nahrávek Evy Omerové (1934 - 1993) nazvané ... jak dynamit, které představuje víceméně snímky vůbec poprvé vydané na hudebním nosiči. Písně...

   
 • 23. října  2015     Audio  rubrika: Noční proud

  Zpěvák Voxel v Nočním proudu

  Hostem pátečního Nočního proudu Jitky Benešové byl zpěvák Voxel. Rok a půl po debutu All Boom! připravil albovou novinku Motýlí efekt. Tentokrát je on sám výhradním autorem hudby ke všem písním z alba.

   
 • 23. října  2015     Audio  rubrika: Noční proud

  Noční proud a V + W

  Hosty moderátora Ilji Kučery ml. v Nočním proudu byli režisér Petr Svojtka a herec, zpěvák a hudební producent Roman Říčař. Tématem bylo především velmi zajímavé představení V+W Revue, které uvádí divadlo ABC u příležitosti...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace