Změny ve spoření na penzi mají být výhodné pro zaměstnance i zaměstnavatele

10. únor 2017

Od začátku letošního roku platí, že si lidé budou moci u penzijního spoření odečíst z daní až 24 tisíc korun za rok. To znamená, že jim stát vrátí až 3600 korun, dosud to bylo 1800. Tato maximální výhoda se ale týká jen těch, kteří si za rok uloží ze svého alespoň 36 tisíc. V daňovém přiznání bude možné využít změnu poprvé až v příštím roce.

Podrobněji nám změny vysvětlil investiční analytik Aleš Tůma: „Příspěvek od státu je až 230 korun za měsíc a získá ho každý, kdo si pošle na svůj účet alespoň 1 000 korun měsíčně. Peníze je ale nutné posílat pravidelně každý měsíc, ne třeba nárazově jednou za rok. Další výhodou je daňové zvýhodnění, tedy možnost snížit si v březnu daňový základ. Nově platí, že pokud chtějí lidé využít státní výhody na maximum, tedy získat nejvyšší možný státní příspěvek a poté za celý rok ještě daňový bonus, měli by si posílat pravidelně 3 000 měsíčně, do konce minulého roku to bylo 2000 Kč.“

Třetí pilíř, tedy původní penzijní připojištění a nyní i čtyři roky fungující doplňkové penzijní spoření, jsou dlouhodobými spořicími produkty, které jsou pod kontrolou České národní banky a státu. Slouží k tvorbě rezerv na důchod. Průměrná platba českých střadatelů je přibližně 700 korun měsíčně a průměrný příspěvek zaměstnavatele se pohybuje okolo 800 korun. Tyto statistické údaje svědčí o tom, že lidé ani zaměstnavatelé nabízené výhody státu nevyužívají naplno.

Proč tomu tak je, vysvětluje Aleš Tůma: „Novější penzijní spoření už neposkytuje garanci, že střadatelé budou každý rok na nule. Dostat se krátkodobě do minusu není na první pohled atraktivní, ale dlouhodobě je v novém penzijním spoření šance na vyšší výnosy. Pro klienta, který má před sebou 20 nebo 30 let do penze, stojí za to zvolit investiční strategii, která není konzervativní. U zaměstnavatelů to je tak, že řada firem sice přispívá zaměstnancům na penzijní spoření, ale nevyužívají tuto možnost naplno. Dosud mohly firmy přispívat zaměstnancům 30 tisíc korun ročně, bez daní a bez odvodů, od letoška se tento limit zvyšuje až na 50 tisíc ročně včetně příspěvku na životní pojištění. Průměrný příspěvek zaměstnavatele je asi jen 800 korun měsíčně a dostává ho zhruba 20 procent účastníků třetího pilíře.“

autor: Ivana Navrátilová
Spustit audio