Poradna29. března  2017  

Cesta k řešení sporů? Neječet na sebe, ale v klidu si vše vyříkat

Důležité je především spolu mluvit - Foto: Ryan McGuire, Fotobanka Pixabay

Důležité je především spolu mluvitFoto: Ryan McGuire, Fotobanka Pixabay

Většina lidí se konfliktů bojí. Představují nepříjemnost, vybičované emoce, zvýšené hlasy – a to nás děsí, bolí nebo jenom otravuje. A zejména v osobních vztazích, kde je emocí výrazně víc a výrazně silnějších. Jenže konflikty jsou zapotřebí. Jsou přirozenou součástí života a my (lidi, firmy nebo státy) bychom bez nich zůstali stát na místě. A navíc – konflikty nám pomáhají, jenom se to s nimi musí umět.

„Ono vážně platí to pořekadlo, že je lepší gram prevence než kilogram intervence. Když dítě vidí v rodině, že rodiče se sice chytli, ale dokázali to spolu vyřešit, a to dokonce opakovaně, odnese si to do života jako dovednost. A naopak. Pohádáme se, nevyřešíme, tak jdeme od sebe. To není dobrý model,“ říká lektorka osobního rozvoje Olga Medlíková. 

Naučit se zvládat konflikty můžeme leckde – v širší rodině, od učitelů a školy, vliv mají vzory z okolí, starší kamarádi atd. A především je to hodně i na nás, co ze sebe uděláme. 

 

Jak řešit partnerské konflikty, radí lektorka osobního rozvoje Olga Medlíková

Vložit na svůj web

„Házet zodpovědnost za to, že něco neumím, na rodiče nebo nešťastné dětství, je alibismus. Ale je pravda, že to, co vidíme, slyšíme a zažíváme v dětství, je v nás hodně hluboko zakořeněné," připouští Olga Medlíková. 

V partnerských konfliktech jsou těmi zásadními tématy výchova dětí a zacházení s penězi. Když máme shodu v nich, ostatní se řeší daleko snáz. Chce to ale především spolu mluvit. „Je až děsuplné, kolik partnerských vztahů je založených na předpokládání. Předpokládám, že když u nás doma se o finance starala maminka, bude to s mém manželství fungovat stejně. Partner to tak nechce?! No, tak to si nerozumíme a nemá to dál cenu. Nebo předpokládám, že úkoly s dětmi bude dělat manželka, protože je učitelka. Ona si od práce chce doma odpočinout?! Ale já nemám na děti trpělivost!" nabízí příklady. 

Nepředpokládejme tedy, vysvětlujme si to spolu, hledejme shodu. A stanovme si pravidla hry. Kdo nakupuje, kdo vaří, jak si dáváme vědět, když se ten druhý zdrží, co se bude dít, když se někdo z nás naštve, jak si vzájemně dáme prostor pro odpočinek, koníčky a kamarády… Každý zdravý vztah má svoje pravidla. Nemusí nikde viset na zdi, ale víme o nich a ctíme je. „Nakonec třeba i to, že na sebe neječíme v předsíni, ale vyříkáme si u kafe, co se nám nelíbilo, to je fajn pravidlo, nemyslíte?“ dodává Olga Medlíková. 

Autor:  Ivana Navrátilová
Pořad: Poradna  |  Stanice: Regina DAB Praha
Čas vysílání: Nevysílá se od dubna 2017  
 

Nové články v rubrice

 • 8. dubna  2017     Audio  rubrika: Poradna

  Infekčnost klíštěte se dá vyšetřit

  V loňském roce u nás onemocnělo klíšťovou encefalitidou 565 lidí a více než 4 a půl tisíce lidí boreliózou. Typické příznaky se téměř u poloviny lidí neprojeví a neodhalená nemoc pak přechází do dalších fází, kdy je...

   
 • 6. dubna  2017     Audio  rubrika: Poradna

  Krásný trávník vyžaduje celoroční péči

  Anglický trávník – to je sen mnoha zahrádkářů a vlastně všech, kdo mají okolo domu zeleň. S příchodem jara bychom měli věnovat obzvlášť zvýšenou pozornost mrazy zdecimovanému pažitu, abychom si v horkých letních měsících...

   
 • 4. dubna  2017     Audio  rubrika: Poradna

  Zápisy do 1. tříd začaly. Od letoška přinášejí řadu novinek

  Až do loňska se zápisy konaly už na začátku roku, od teď jsou termíny až v dubnu. Změna termínu dětem podle pedagogů a psychologů prospěje, protože děti v předškolním věku dozrávají doslova ve skocích. Zápisy ale od...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace