Jak na půjčky? Konsolidujte! Ušetříte si čas, nervy i peníze

6. březen 2017

Spotřebitelský úvěr, kreditka, kontokorent, leasing na auto a k tomu ještě úvěr na bydlení. Navíc každý produkt od jiného poskytovatele. I tak vypadá finanční situace některých českých rodin. Více úvěrů logicky znamená i více starostí. Všechny půjčky je potřeba pravidelně splácet, k měsíční splátce je pak mnohdy potřeba ještě přičíst různé poplatky. Rodinný rozpočet tak může být pěkně napnutý.

Při splácení několika půjček najednou se každému z nás může stát, že časem ztratíme o jednotlivých úvěrech přehled – kolik, co, kdy a komu zaplatit? Je tedy možné, že na nějakou splátku zapomeneme a dostaneme se tak do potíží. Řešením může být konsolidace půjček, tedy to, že si více úvěrů sloučíme do jednoho. „Výhodou je, že díky refinancování zpřehledníte své finanční závazky. Všechny půjčky si převedete pod jednu a ušetříte tím nejen peníze, ale i váš čas. Budete totiž komunikovat jen s jednou institucí a posílat jen jednu splátku,“ říká v poradně Reginy DAB Praha Richard Kotrlík, manažer útvaru Bydlení a úvěry ČSOB.

Díky refinancování získáváme nový splátkový kalendář, který bude plně vyhovovat našim aktuálním možnostem a finanční situaci. „Sloučením všech půjček dostanete nižší měsíční splátku, než jste měli dosud – nejde totiž jen o prostý součet všech vašich dosavadních splátek. Snížená splátka vám pak dovolí odložit si část peněz na nečekané výdaje, které byste museli řešit například další půjčkou,“ vysvětluje Richard Kotrlík z ČSOB a dodává: "Ušetříte zároveň i na poplatcích, které byste jinak museli platit každému věřitelskému subjektu zvlášť. U některých bank si dokonce můžete výši jednotlivých splátek podle vašich možností upravovat nebo si část splátek i odložit."

Při slučování půjček, které nám finance zpřehlední i ušetří, je ale dobré myslet i na zadní vrátka, jak radí odborník. Může se stát, že přijdeme o práci nebo budeme dlouhodobě nemocní a nebudeme moci splácet. Proto je dobré si schopnost úvěr splácet pojistit.

autor: Ivana Navrátilová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.