Poradna10. března  2017  

Nižší daně? Správně nastavené penzijní i životní pojištění a hypotéka

Jak na daně? - Foto:  stevepb

Jak na daně?Foto:  stevepb

Jak nejlépe využít státní daňové podpory, tedy díky kterým finančním produktům si lze snížit daňový základ pro výpočet daně? Podle finančního poradce Davida Kučery se jedná o tři produkty.

Jsou to penzijní připojištění či spoření, životní pojištění a úroky z úvěrů na bydlení. 

 

Jak nejlépe využít státní daňové podpory vysvětluje finanční poradce David Kučera

Vložit na svůj web

Spoření na důchod v rámci penzijního připojištění či spoření má podporu nejen ve státním měsíčním příspěvku, který může dosáhnout až 230 Kč. „Stát umožňuje také snížit si daňový základ. Za rok 2016 to může být až o 12 tisíc Kč, na daních tak lze ušetřit až 1 800 Kč. Tento daňový benefit se netýká všech, ale jen lidí, kteří si sem loni poslali více než 12 tisíc Kč, tedy více než tisícikorunu měsíčně. Ti, kteří spořili méně než tisíc korun měsíčně, si z daní ale neodečtou nic,“ rekapituluje a vypočítává finanční poradce David Kučera. 

Daňové výhody získávají i ti, kteří si půjčili v bance nebo stavební spořitelně na nové bydlení nebo na rekonstrukci. Mají pak možnost odečíst si od základu daně úroky z úvěrů na bydlení. „V těchto případech je možné snížit si daňový základ až o 300 tisíc Kč. Ušetřit tak mohou až 45 tisíc Kč. Ale pozor, daňový základ si lze snížit jen o zaplacené úroky z úvěrů,“ upozorňuje David Kučera. 

Nižší daně znamená i dobře nastavené životní pojištění v režimu s daňovým zvýhodněním. „Také zde platí strop 12 tisíc Kč, tedy 1 800 Kč, které vám stát nechá. Má to ale háček. Musí se jednat o pojištění pro riziko smrti nebo pokud byly peníze investovány. Jestliže vás pojistka chrání například také před trvalými následky úrazu, pracovní neschopností nebo invaliditou, pak na tato připojištění bohužel žádné daňové zvýhodnění nevyužijete,“ vysvětluje finanční poradce. 

Za rok se ale pravidla trochu změní, stát podmínky upravil a umožňuje ušetřit ještě víc. Kdo chce za rok využít maximální výhodu u penzijního spoření, měl by si začít zasílat na svoji smlouvu 3000 Kč měsíčně. Strop pro snížení daně se zvedl totiž na dvojnásobek – nově na 24 tisíc Kč a stát tedy vrátí 3 600 Kč. Na dvojnásobek zvedl tuto možnost také pro životní pojištění a lze tedy získat zpět také 3600 Kč. 

Autor:  Ivana Navrátilová
Pořad: Poradna  |  Stanice: Regina DAB Praha
Čas vysílání: Nevysílá se od dubna 2017  
 

Nové články v rubrice

 • 8. dubna  2017     Audio  rubrika: Poradna

  Infekčnost klíštěte se dá vyšetřit

  V loňském roce u nás onemocnělo klíšťovou encefalitidou 565 lidí a více než 4 a půl tisíce lidí boreliózou. Typické příznaky se téměř u poloviny lidí neprojeví a neodhalená nemoc pak přechází do dalších fází, kdy je...

   
 • 6. dubna  2017     Audio  rubrika: Poradna

  Krásný trávník vyžaduje celoroční péči

  Anglický trávník – to je sen mnoha zahrádkářů a vlastně všech, kdo mají okolo domu zeleň. S příchodem jara bychom měli věnovat obzvlášť zvýšenou pozornost mrazy zdecimovanému pažitu, abychom si v horkých letních měsících...

   
 • 4. dubna  2017     Audio  rubrika: Poradna

  Zápisy do 1. tříd začaly. Od letoška přinášejí řadu novinek

  Až do loňska se zápisy konaly už na začátku roku, od teď jsou termíny až v dubnu. Změna termínu dětem podle pedagogů a psychologů prospěje, protože děti v předškolním věku dozrávají doslova ve skocích. Zápisy ale od...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace