Zápisy do 1. tříd začaly. Od letoška přinášejí řadu novinek

Zápisy do škol jsou v plném proudu - Foto:  White77, Fotobanka Pixabay

Zápisy do škol jsou v plném prouduFoto:  White77, Fotobanka Pixabay

Až do loňska se zápisy konaly už na začátku roku, od teď jsou termíny až v dubnu. Změna termínu dětem podle pedagogů a psychologů prospěje, protože děti v předškolním věku dozrávají doslova ve skocích. Zápisy ale od letoška přinášejí i další změny.

Povinnost přihlásit své dítě k povinné školní docházce mají rodiče, jejichž dítě dosáhne věku šesti let do konce srpna (tedy děti narozené od 1. 9. 2010 do 31. 8. 2011). Pokud tak neučiní, podle školského zákona jim hrozí až pětitisícová pokuta. Další novinkou je, že děti se samotného zápisu zúčastnit nemusí. Stačí, když je k povinné školní docházce zapíše zákonný zástupce, který s sebou do školy přinese rodný list dítěte a potvrzení o jeho trvalém bydlišti. Na některých školách je možné se k zápisu „objednat“ elektronicky na určitou hodinu. 

 

Jana Kovaříková, speciální pedagožka vzdělávací společnosti Scio, o zápisech do základních škol

Vložit na svůj web

Pokud máte závažný důvod, proč se k zápisu nemůžete dostavit ani v jednom z vypsaných termínů, domluvte se telefonicky nebo emailem s vedením školy na podmínkách, za jakých váš zápis proběhne. „Jestli máte pochybnosti, zda je vaše dítě na školu připravené, nebo zda by pro něj bylo lepší ještě si jeden rok užít „školkový“ život plný her, navštivte odborníka. Nejčastěji to bývá psycholog nebo speciální pedagog v Pedagogicko psychologické poradně. Tento odborník provede diagnostiku školní zralosti a doporučí vám další postup. Tedy zda je pro vaše dítě vhodný odklad školní docházky, nebo ne. Každopádně byste z poradny měli odcházet bohatší o informace, na čem je třeba ještě pracovat a jak vaše dítě dále podporovat,“ říká Jana Kovaříková, speciální pedagožka vzdělávací společnosti Scio. 

Pro odklad školní docházky je ideální, pokud se už u zápisu vyřídí všechny potřebné formality. Je nutné doložit potvrzení o odkladu školní docházky od příslušné školského poradny a od odborného lékaře nebo klinického psychologa. Pokud je toto splněno, odloží ředitel školy začátek povinné školní docházky o jeden školní rok. Je tedy důležité si uvědomit, že zápisy v žádném případě neplní funkci diagnostickou, dokonce ani není nikde legislativně ukotveno, co by měly školy u zápisu pomocí různých aktivit zkoumat. 

Vybírat školu je možné z celé široké palety. Jistotu, že se na ni ale vaše dítě dostane, máte jen u školy spádové. U ostatních záleží na kapacitě či na dalších podmínkách, které si školy stanoví. 

Autor:  Ivana Navrátilová
Pořad: Poradna  |  Stanice: Regina DAB Praha
Čas vysílání: Nevysílá se od dubna 2017  
 

Nové články v rubrice

 • 8. dubna  2017     Audio  rubrika: Poradna

  Infekčnost klíštěte se dá vyšetřit

  V loňském roce u nás onemocnělo klíšťovou encefalitidou 565 lidí a více než 4 a půl tisíce lidí boreliózou. Typické příznaky se téměř u poloviny lidí neprojeví a neodhalená nemoc pak přechází do dalších fází, kdy je...

   
 • 6. dubna  2017     Audio  rubrika: Poradna

  Krásný trávník vyžaduje celoroční péči

  Anglický trávník – to je sen mnoha zahrádkářů a vlastně všech, kdo mají okolo domu zeleň. S příchodem jara bychom měli věnovat obzvlášť zvýšenou pozornost mrazy zdecimovanému pažitu, abychom si v horkých letních měsících...

   
 • 3. dubna  2017     Audio  rubrika: Poradna

  Batolata a cizí jazyk? Čím dříve, tím lépe

  Většina dětí se začíná učit angličtinu nebo jiný cizí jazyk až na základní škole, přitom výzkumy jednoznačně potvrzují, že nejvhodnější doba je do šesti let věku dítěte. Děti se učí mnohem snadněji cizí jazyk formou...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace