Praha se opět stává filmovou velmocí. Víte, která místa si zahraniční filmaři oblíbili nejvíc?

Z filmu Mission Impossible - Ghost Protocol - Foto:  Bontonfilm

Z filmu Mission Impossible - Ghost ProtocolFoto:  Bontonfilm

Praha přitahovala filmaře ze zahraničních produkcí už od počátku 90. let, brzy po spadnutí železné opony. Senzaci u Čechů vzbudilo v roce 1996 natáčení špionážního hitu Mission Impossible s Tomem Cruisem v hlavní roli. Jedna z největších hollywoodských hvězd se téměř po dvaceti letech do české metropole vrátila, aby z Vyšehradu udělala ruskou pevnost. V roce 2013 tady Cruise natáčel páté pokračování „nemožné mise“ s podtitulem Ghost Protocol.

Jedním z důvodů, proč se velké produkce začaly do Prahy vracet ve velkém je obnovení takzvaných filmových pobídek. Což znamená, že filmařům, kteří se rozhodnou v Praze nebo jinde v Česku natáčet, stát vrátí 20 procent všech nákladů. Podmínkou je však splnění minimální útraty za nákup českého zboží a služeb. V případě celovečerního filmu to dělá 15 milionů korun. Jenom pro zajímavost, maďarská Budapešť, asi největší konkurence Prahy ve středoevropském regionu, dokonce vůbec žádné minimum nestanovila. 

Hradčany a Staré Město 

Nejlákavější pro zahraniční štáby je Pražský Hrad a uličky Starého Města. Ty ovšem dost často hrají úplně jiné město. Třeba Paříž, Londýn nebo dokonce Bratislavu. Jak nám potvrdil Tomáš Svoboda z České filmové komise, v pražských exteriérech vznikaly i některé exteriéry připravovaného seriálu Kriminálka Plzeň v režii Jana Hřebejka.  

Čínská love story – reklama na Prahu 

Úplně jiný příběh je ovšem čínský snímek s českým názvem Jen my víme kde. Velkolepá love story o mladé dívce, která odjede studovat do Prahy, kde kdysi žila její babička, je kromě jiného také o Praze samotné. Tajemný příběh plný romantiky a Staré Prahy režírovala velká hvězda současného čínského filmu Jinglei Xu, která se také obsadila do hlavní role.  

Snímek měl v Číně premiéru 14. února a za první tři dny se přišlo podívat přes milion diváků. Už týdny před tím měly webové stránky filmu asi 2 miliardy přístupů! České cestovní kanceláře a obchodníci se už teď těší na letní příval čínských turistů. 

Stálice Barrandov  

Vedle filmů se i v Praze projevuje stále větší obliba televizních seriálů. Tvorba příběhů na pokračování se kvalitativně vyrovná filmové produkci, v některých případech ji i předčí. A barrandovské ateliéry jsou stále připraveny poskytnout filmařům ty nejlepší služby. Na jejich pozemku vznikl například středověký Řím pro seriál Borgiové, nebo kulisy pro seriál BBC Tři mušketýři. Spokojení Britové se do Prahy letos vracejí natočit další díly série. 

Barrandov je každý víkend otevřený i veřejnosti. Aktuálně můžete vidět výstavu k pohádce Jana Svěráka Tři bratři. Předem je také možné objednat komentované prohlídky ateliérů, filmových kostýmů a rekvizit. 

Unikátní muzeum filmových snů 

Jedním z nejnovějších počinů filmařské Prahy je Muzeum Karla Zemana. Najdete ho kousek od Karlova mostu. Chvályhodný počin začal jako snaha o restaurování Zemanových filmů pro vydání na DVD. Naštěstí vize otců zakladatelů šla dál a dnes mohou návštěvníci vejít přímo do světa velkého filmového mága. Návštěvník není jen divákem, ale má možnost si triky vyzkoušet. Kdokoliv se může stát Baronem Prášilem, profesorem Rochem z Vynálezu zkázy nebo členem party, která se vydala na Cestu do pravěku. 

A výsledek může vypadat třeba takto: 

Seriál Prahou křížem krážem s podtitulem Praha filmová, který připravil Václav Müller, si můžete poslechnout v našem audio archivu. 

Pořad: Prahou křížem krážem  |  Stanice: Regina DAB Praha
Čas vysílání: každý den 11:45; repríza 17:45  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 27. května  2018     Audio  rubrika: Prahou křížem krážem

  Divadlo Troníček - oáza pro malé soubory v centru města

  František Troníček byl významný architekt meziválečné éry. Podílel se například na Legiobance, Učitelských domech na Josefově, vinohradském Národním domě a mnoha dalších. Mimo jiné postavil i dům ve Vladislavově ulici....

   
 • 24. května  2018 v 11:45     Audio  rubrika: Prahou křížem krážem

  Z vodáka divadelním kritikem

  I podél Vltavy se můžete toulat po stopách pražských pověstí. Možná, když budete mít štěstí, na vás z podhladiny vykoukne vodník. A když budete mít toho štěstí ještě více, bude to vodník, kterého nebaví lidi topit....

   
 • 22. května  2018 v 11:45     Audio  rubrika: Prahou křížem krážem

  Natradiční rostliny v Praze

  V Botanické zahradě v Troji se můžete kochat záplavou květů nejrůznějších druhů, barev a vůní. Když vás chůze unaví, natáhnete se na lehátko nebo na deku a odpočíváte. A pak třeba prozkoumáte netradiční dřeviny, které...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace