Bezhlavá herečka straší v podhradí

Italského trubače je možné potkat na Nových zámeckých schodech - Foto:  Muzeum pražských pověstí a strašidel

Italského trubače je možné potkat na Nových zámeckých schodechFoto:  Muzeum pražských pověstí a strašidel

I v podhradí Pražského hradu se můžete toulat po stopách pražských pověstí. Když budete mít štěstí, ze zdí přeplněných příběhy vystoupí některé z přízraků, zjevení, duchů nebo strašidel. Filip Jan Zvolský z Muzea pražských pověstí a strašidel vypráví o herečce volnějších mravů.

„V bývalém kostele Máří Magdaleny, dnešním Muzeu hudby, vám zahraje na nervy bezhlavý přízrak herečky Laury. Byla to herečka velmi krásná, čím krásnější byla, tím žárlivější byl její muž. Na své pražské štaci společně žili v nedávno zrušeném klášteře u kostela Máří Magdalény. A dlužno říci, že jejich životní styl byl pro zdi bývalého kláštera nevídanou podívanou. Nebylo dne, aby mezi nimi nepřeskočila jiskřička žárlivého sváru. A nebylo divu. Lauřina tuze krásná hlava byla všemi milovanou nositelkou volných myšlenek a ráda využívala přízně pánské části publika k získávání drobných i větších darů, za které platila svým úsměvem, ale mnohdy i podstatnější měnou. 

Herečka Laura se zjevuje v Karmelitské ulici - Foto:  Muzeum pražských pověstí a strašidel

Herečka Laura se zjevuje v Karmelitské uliciFoto:  Muzeum pražských pověstí a strašidel

Jednou přišla domů z představení, ve kterém její manžel nehrál, což bylo pro něj samo o sobě utrpení, že jeho žena má větší umělecký úspěch než on sám. Co jej však rozlítilo nejvíc, byl nový náhrdelník. Muž rychle pochopil, že takový skvost nebylo možno vyplatit pouhým pukrletem a vzkypěla v něm žárlivost jak umělecká, tak milostná. Náhrdelník jí na krku nechal, ovšem hlavu ne. ‚Ať si jde se svými volnými myšlenkami světem sama,‘ pravil si pro sebe a chladnokrevně zabalil hlavu do novin a poslal jejímu milenci. Od té doby chodí Laura domem bez hlavy a na krku má stále osudný šperk. Přitom se jí splnilo to, po čem touží každá herečka: dostat se do novin! Jen si to asi představovala trochu jinak. Největším trestem však pro ni není, že se nemůže honosit krásou své tváře, ale především to, že musí až do soudného dne chodit stále v jedněch růžových šatech a s jediným náhrdelníkem. Klidu dojde až v ten den, kdy najde svoji hlavu a usadí ji zpět na svůj krk. 

Je však zajímavé, že o Lauře máme ještě dvě pověstné zmínky. Podle jedné je to dívčina z Podbezdězí, co se přes roli mořské panny dostala až k italským hercům. Podle jiné se celý příběh odehrál v nedaleké Letenské ulici, kde jednoho dne našli ženské tělo bez hlavy a poznali v něm jistou Lauru, ale neznali motiv,“ vypráví Filip Jan Zvolský, autor knihy Tajemství pražských půlnocí. 

Pořad: Prahou křížem krážem  |  Stanice: Regina DAB Praha
Čas vysílání: každý den 11:45; repríza 17:45  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 24. května  2018 v 11:45     Audio  rubrika: Prahou křížem krážem

  Z vodáka divadelním kritikem

  I podél Vltavy se můžete toulat po stopách pražských pověstí. Možná, když budete mít štěstí, na vás z podhladiny vykoukne vodník. A když budete mít toho štěstí ještě více, bude to vodník, kterého nebaví lidi topit....

   
 • 22. května  2018 v 11:45     Audio  rubrika: Prahou křížem krážem

  Natradiční rostliny v Praze

  V Botanické zahradě v Troji se můžete kochat záplavou květů nejrůznějších druhů, barev a vůní. Když vás chůze unaví, natáhnete se na lehátko nebo na deku a odpočíváte. A pak třeba prozkoumáte netradiční dřeviny, které...

   
 • 21. května  2018 v 11:45     Audio  rubrika: Prahou křížem krážem

  Nika - malá galerie v metru

  Nevyužité vitríny ve vestibulu stanice metra Karlovo náměstí si všimli před šesti lety studenti UMPRUM a tak z malého prostoru vytvořili galerii pro prezentaci vlastních děl.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace