Co ukrývají pražské "kešky"?

Některé keše je potřeba hledat v noci - Foto:  lawyergaoge, Fotobanka Pixabay

Některé keše je potřeba hledat v nociFoto:  lawyergaoge, Fotobanka Pixabay

Krabička se zápisníkem, tužkou, dřevěné kolečko nebo snad hračky z kinder vajíček? Co ukrývají pražské kešky a jak barevná jsou místa jejich úkrytu?Tradiční, multi nebo mystery keše. Ukryté poklady hledají hráči po celém světě. Existují téměř 3 miliony aktivních keší a víc než 6 milionů hráčů se věnuje hře zvané geocaching. I v Praze je kešek nepočítaně.

Sbalíme chytrý telefon s aplikací pro hledání keší nebo turistickou GPS navigaci a vydáme se hledat pražské kešky. Pronikneme do tajů hry a osvojíme si slovníček hráčů. Najdeme (snad) kešku, která drží světový primát v počtu nálezů. Tu, která vede český žebříček v počtu bodů oblíbenosti, protože je zajímavá svým úkrytem. Kešku technicky rafinovanou a přitom spolehlivě funkční. Jednu keš budeme hledat v noci s baterkou a díky jiné ujedeme desítky kilometrů na kole. Hledejte s námi pražské kešky! 

Geomapa Prahy nabízí nepřeberné množství keší. My jsme se s Jiřím Ledahudcem vypravili hledat tyto: 

Karlův most 

Jednoduchá tradiční keš na mostě mostů se zajímavým vlastivědným popisem drží světový primát v počtu nálezů, nalezlo ji téměř 29 tisíc hráčů! Druhá nejčastěji navštěvovaná je Lego v Berlíně s více než 25 tisíci nálezy, a třetí je opět v Praze. 

Na Karlově mostě je keš, která drží světový primát v počtu nálezů - Foto: Jolana Nováková

Poštovní schránka 

Tradiční keš zajímavá svým úkrytem. Na velmi frekventovaném místě a přesto všem na očích. V současnosti vede český žebříček v počtu bodů oblíbenosti (kolem 1700). Nachází se v okolí Riegerových sadů. 

Hradníkova turistická mapa 

Tradiční keš, příkladné technické zpracování úkrytu - netradiční, technicky rafinované, a přitom spolehlivě funkční. Sice na chviličku vystrčíme nos z metropole, ale posluchači putování Prahou křížem krážem si s námi jistě rádi udělají výlet do Horoměřic. 

Kameny zmizelých jsou zasazené před domy lidí, kteří zmizeli během druhé světové války - Foto: Wikimedia Commons

Kameny zmizelých jsou zasazené před domy lidí, kteří zmizeli během druhé světové válkyFoto: Wikimedia Commons

Kameny zmizelých 

Krátká multikeš, zajímavý listing přibližuje projekt Stolperstein německého umělc Güntera Demniga. Jedná se o kostky s mosaznou cedulkou zasazené před domy lidí, kteří zmizeli během druhé světové války. 

Co může obsahovat "keška"? - Foto: Jolana Nováková

Co může obsahovat "keška"?Foto: Jolana Nováková

Pocta Wikipedii 

Mystery keš, jejíž řešení dává nahlédnout do zákulisí tvorby Wikipedie. Třeba inspirujeme nové přispěvatele. Vydáme se do Přední Kopaniny, všimněte si tamní románské rotundy. A kdo má ráda letadla, uvidí je hodně zblízka. 

Za Šárkou s baterkou 

Noční Wherigo keš, kombinuje interaktivní geolokační hru v GPS nebo mobilu s vtipným scénářem, je zasazená do oblasti Divoké Šárky. A musí se hledat za tmy! 

Pražské kolo 

Multikeš dlouhá 130 km, určená pro cyklisty. Trasa vede kolem celého města, začátek putování je v Horních Počernicích a čeká na vás 11 zastavení. 

Průvodce pro začátečníky v geocachingu najdete na webu kesky.cz, kde se dozvíte, co a jak hledat a osvojíte si i slovníček geopojmů. Dozvíte se třeba, kdo jsou georobůtci, co je kinderbordel a kdo vozí na autě samolepku ještěrky. 

Odvysílané díly si můžete poslechnout v našem archivu. 

Keške bývají ukryté na nejrůznějších místech - Foto:  lapcik vogerbitch, Fotobanka Pixabay

Pořad: Prahou křížem krážem  |  Stanice: Regina DAB Praha
Čas vysílání: každý den 11:45; repríza 17:45  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas