Jako krajina z Cesty do pravěku vypadá rokle Housle v Lysolajích

Housle v Lysolajích - Foto: Jolana Nováková

Housle v LysolajíchFoto: Jolana Nováková

Housle, hluboký kaňon v pískovcových skalách, najdete na severozápadním okraji hlavního města, v Lysolajích. Neobvyklý přírodní úvar vyhloubila během tisíciletí voda v pískovcích. Je tu dobře patrná geologická stavba krajiny. Na starohorních břidlicích leží mnohem mladší pískovce druhohorního, křídového moře. Občas v nich objevíte zkameněliny nebo doupata ráčků. Na konci údolí je jeskynní výklenek. Při procházce Houslemi vás překvapí, jak často a náhle se tu mění flóra i fauna.

Území dnešních Lysolají patří k oblastem s prastarým osídlením. Dočasná sídliště měli v okolí už před nějakými 30 tisíci lety (ale dost možná ještě dříve) „lovci mamutů“. Žily tu kočovné tlupy, živící se lovem srstnatých nosorožců, pravěkých koní či už zmíněných chobotnatců. 

O vsi Lysolaje se asi poprvé psalo v souvislosti s králem Přemyslem Otakarem I., který ji v 1. polovině 13. století daroval kapli svatého Václava na Pražském hradě. V roce 1968 byly Lysolaje připojeny k Praze, dnes tvoří samostatnou městskou část. Naučná stezka Housle byla vybudovaná v roce 2012. Má 10 zastávek, mezi které patří Zázračná studánka, Sad, Divadlo nebo právě Přírodní památka Housle. Stezka končí ve skalním amfiteátru. 

Přírodní památka Housle v Lysolajích - Foto: Jolana Nováková

Sad v Houslích je sbírkou odrůd, které se pěstovaly před sto lety - Foto: Jolana Nováková

Ráčci vytvářeli dlouhé systémy chodeb, uvnitř vypreparované trubičky je zkamenělina malé ústřice - Foto: Jolana Nováková

Pořad: Prahou křížem krážem  |  Stanice: Regina DAB Praha
Čas vysílání: každý den 11:45; repríza 17:45  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace