Kostelík, náves i vinice. Starý Prosek je jen pár kroků od stanice metra

Tato budova bývala školou - Foto: Jolana Nováková

Tato budova bývala školouFoto: Jolana Nováková

Příroda, skály, jeskyně, vyhlídky, vinice. A vesnička s kostelem a návsí, jako bychom byli někde daleko za Prahou. A přitom nás nohy zanesly nedaleko od stanice metra a na dohled od panelákového sídliště. Prohlédneme si starý Prosek.

Dominantou Proseka je panelové sídliště ze 70. let 20. století, které zabírá většinu území. Jako zjevení pak působí starý Prosek. Nádherné vyhlídky na město, přírodní památka Prosecké skály i vinice Máchalka ve svahu pod Prosekem. Historie území, na kterém se dnes Prosek nachází, sahá až do doby kamenné. Název Prosek se objevuje v 10. století našeho letopočtu. Přibližně od té doby tu stála osada a později vesnice. Ve staré části Proseka objevíte kostel svatého Václava, trojlodní románskou baziliku pravděpodobně ze 2. poloviny 11. století s románskými malbami. Název Prosek (nebo také Prosík) zřejmě souvisí s tím, že tudy kdysi vedla prosekaná obchodní cesta z Prahy na sever. 

Vedle kostela stojí sokolovna, což je bývalý statek U Hausmanů, původně z roku 1850. „Není příliš známou skutečností,“ píše v knize Praha neznámá III její autor Petr Ryska, „ že v této sokolovně bylo od května 1942 až do skončení německé okupace ukrýváno oblečení československých parašutistů skupiny Anthropoid Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše a také několik granátů. V přilehlé kuželně, která dříve rovněž patřila k sokolovně a která byla zbourána v souvislosti s výstavbou sídliště, prý parašutisté na jaře roku 1942 několikrát přespali.“ 

Na Proseku stávalo několik usedlostí, krčem či hostinců, i dnes tu objevíte budovu bývalé školy. Začátkem 20. století v souvislosti s průmyslovým rozvojem Vysočan a Libně se Prosek začal zaplňovat dělnickými domky a stal se periferní dělnickou kolonií. K Praze byl připojen 1. ledna 1922. Skutečný zlom tu nastal ve 2. polovině šedesátých let 20. století, kdy vyrostlo sídliště Severní Město. 

Pohled na Prahu z míst, kde bývala prosecká promenáda - Foto: Jolana Nováková

Kostel svatého Václava na Proseku - Foto: Jolana Nováková

Cesta, vedoucí podél kostela, fary a hřbitova na náves - Foto: Jolana Nováková

Domek kostelníka a kovárna - Foto: Jolana Nováková

Pořad: Prahou křížem krážem  |  Stanice: Regina DAB Praha
Čas vysílání: každý den 11:45; repríza 17:45  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace