Mlíkárna, žlutý vyhlídkový pavilon, stojí v Riegrových sadech. Co mu dalo jméno?

Vyhlídkový pavilon Mlíkárna - Foto: Jolana Nováková

Vyhlídkový pavilon MlíkárnaFoto: Jolana Nováková

Do Mlíkárny v Riegrových sadech kdysi chodívaly nejen dámy v klobouku a maminky s kočárky na dobroty vyrobené z mléka. Mlíkárna byla opravdovou mlékárnou napojenou na síť prodejen Vysočanské mlékárny barona Freye. Nabízela zdravé občerstvení – mléko a mléčné či jogurtové nápoje. A vyhlídku na Prahu ze střešní terasy. Dnes je tu restaurace s dvoupatrovou terasou. Vyhlídku už téměř přerostly stromy, a tak se výhled na Pražský hrad, na Petřín nebo na Malou Stranu otevírá spíš ze samotného parku, než z Mlíkárny.

Riegrovy sady vznikly roku 1902 v rámci urbanistického plánu Královských Vinohrad spojením bývalé zahrady Kanálka a zahrad usedlostí Saracinka, Pštroska, Švihanka a Kuchynka. Jméno dostaly po advokátovi a politikovi druhé poloviny 19. století Františku Ladislavu Riegrovi. Jeho bronzová socha od Josefa Václava Myslbeka byla odhalena roku 1913 v jihozápadním cípu parku. Do sadů ve stylu anglického parku o rozloze 11 hektarů chodí pejskaři, zamilovaní, běžci i studenti. Je v nich sokolovna, dětské hřiště nebo veliká restaurační „zahrádka“. 

Pro zajímavost, baron Bedřich Frey z Freyenfelsu, majitel výše zmíněné mlékárny, byl také starostou Vysočan, majitelem cukrovaru, vinic atd. (a prvním majitelem telefonu v Praze). Jeho manželka Jetty byla sestrou slavné operní pěvkyně Emy Destinnové. 

Venkovní posezení u Mlíkárny - Foto: Jolana Nováková

Myslbekova socha Františka Ladislava Riegra - Foto: Jolana Nováková

Pořad: Prahou křížem krážem  |  Stanice: Regina DAB Praha
Čas vysílání: každý den 11:45; repríza 17:45  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace