Pochod Praha - Prčice

Cíl pochodu v Sedlci - Prčici - Foto: Šárka Rámišová

Cíl pochodu v Sedlci - PrčiciFoto: Šárka Rámišová

Nejmasovější dálkový pochod s nejdelší nepřerušenou tradicí u nás. To je pochod Praha – Prčice. První pochodníci se do malebné středočeské krajiny vydali 17. dubna roku 1966. Bylo jich 469. První odměnou v cíli pochodu byla stužka. Později suvenýr dostal podobu botičky neboli škrpálu, který byl zpočátku vyrobený z kovu. Poprvé si je v roce 1973 odneslo 9 471 pochodníků. První plastový škrpál byl suvenýrem na 12. ročníku v roce 1977. Nejdelší trasa letos měří 70 kilometrů a startuje od stanice metra Háje.

Pochod se obvykle koná 3. sobotu v květnu. Účastníci obdrží mapu pochodu, do které cestou na kontrolních bodech získávají razítka. Na trase jsou ale i tajné kontroly, které v průvodci trasou nejsou. Jako suvenýr pak v cíli obdrží každý pochodník tradiční „Prčický škrpál“, plastový odznak ve tvaru botičky. Ta má každý rok jinou barvu. 

Zřícenina hradu Borotín - Foto: Šárka Rámišová

Zřícenina hradu BorotínFoto: Šárka Rámišová

Po roce 1970 nezůstalo jen u jedné trasy, ale jejich počet se postupně navyšoval o túry z různých míst Čech. V roce 1984 jejich počet dosáhl rekordních 24 a naopak v roce 1994, v období útlumu, klesl na 9. V současnosti se počet pohybuje okolo 20 tras. Nejkratší, dětská trasa, měří obvykle kolem 23 km. Dospělí se jí smějí zúčastnit, jen pokud doprovázejí dítě. Tradiční nejdelší trasa, se startem v Praze, mívá okolo 75 kilometrů. 

Tradičně pochody startují z těchto míst: Praha - Háje, Týnec nad Sázavou, Čerčany, Benešov, Bystřice u Benešova, Olbramovice, Votice, Střezimíř, Tábor, Mladá Vožice, Sedlčany, Milevsko a Petrovice u Sedlčan. V roce 2005 byla akce poprvé rozšířena i o cyklistickou trasu. V roce 2007 pak ještě o cyklistické trasy z Prahy, Milevska a Tábora a také o vozíčkářskou trasu z Miličína. 

Prčický škrpál, plastovou botičku, obdrží pochodníci v cíli - Foto: Šárka Rámišová

Prčický škrpál, plastovou botičku, obdrží pochodníci v cíliFoto: Šárka Rámišová

V roce 2015, u příležitosti 50. ročníku pochodu, vydal Klub českých turistů Pochod Praha – Prčice ve spolupráci s Národním muzeem knihu Taťány Součkové a Šárky Rámišové Pochod Praha – Prčice – padesát ročníků 1966 – 2015. Kniha obsahuje řadu fotografií a dobové dokumentace. Letošní 53. ročník pochodu Praha – Prčice startuje 19. 5. 2018. Podrobnosti se dozvíte na webu praha-prcice.cz

Pořad: Prahou křížem krážem  |  Stanice: Regina DAB Praha
Čas vysílání: každý den 11:45; repríza 17:45  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 22. května  2018 v 11:45     Audio  rubrika: Prahou křížem krážem

  Natradiční rostliny v Praze

  V Botanické zahradě v Troji se můžete kochat záplavou květů nejrůznějších druhů, barev a vůní. Když vás chůze unaví, natáhnete se na lehátko nebo na deku a odpočíváte. A pak třeba prozkoumáte netradiční dřeviny, které...

   
 • 21. května  2018 v 11:45     Audio  rubrika: Prahou křížem krážem

  Nika - malá galerie v metru

  Nevyužité vitríny ve vestibulu stanice metra Karlovo náměstí si všimli před šesti lety studenti UMPRUM a tak z malého prostoru vytvořili galerii pro prezentaci vlastních děl.

   
 • 18. května  2018 v 11:45     Audio  rubrika: Prahou křížem krážem

  Místo, kde žil Jan Neruda - dům U dvou slunců

  Historie jednoho z nejznámějších pražských domů, U dvou slunců, sahá až do začátku 17. století. V letech 1673 - 1690 dům získal barokní průčelí s volutovými štíty. Dvorní část byla vystavěna v polovině 19. století.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace