1 3 5 7 9 7 5 3 1. Karlův most slaví 660. výročí od založení

Karlův most. Dobová rytina. - Foto: Archiv Muzea Vysočiny, Havl. Brod

Karlův most. Dobová rytina.Foto: Archiv Muzea Vysočiny, Havl. Brod

Český král a císař Svaté říše římské Karel IV. byl výjimečně vzdělaný panovník. Ve 14. století neuměla většina mocných číst a psát. Karel IV. ovládal pět jazyků, byl velmi obratný diplomat i statečný bojovník. Zkrátka muž zrozený k vládnutí.

V roce 1348 se rozhodl, coby budoucí císař, učinit z Prahy hlavní město Evropy. Založil tedy Nové město pražské, koncipované jako Nový Jeruzalém. Ve stejném roce otevřel univerzitu, nejstarší ve Střední Evropě.  

V roce 1356 umírá první architekt katedrály sv. Víta Matyáš z Arrasu. Ve stavbě pokračuje mladý Petr Parléř. Velmi talentovaný Parléř je také zodpovědný za výstavbu mostu, který od poloviny 19. století známe jako Karlův. 

Původní kamenný most, Juditin, vážně poškozený povodní, nechal Karel IV. zbořit a postavit na jeho místě nový, mohutnější, krásnější. 

Datum položení základního stavebního kamene padlo na 9. 7. 1357, v 5:31 ráno. A to proto, že Karel IV. věřil v numerologii a nechal si vypočítat ten nejvhodnější čas. Magická formule je vlastně pyramidou stoupajících a klesajících lichých čísel. 

1 3 5 7 9 7 5 3 1
 

Tato magie měla most chránit před povodněmi a dalšími přírodními živly. Jak ale dobře víme, kouzlo moc nefungovalo, most byl několikrát zničen a opraven a dnes nám z toho původního zbylo už jen málo. Podle odhadů odborníků maximálně 40 procent. 

Jak ale mohli ve 14. století tak přesně měřit čas? Nejde jen o další legendu mystické Prahy? Odpovědi na tyto a další otázky najdete v pořadu Prahou křížem krážem, který pro vás připravil Václav Müller. 

Odvysílané díly si můžete poslechnout v našem archivu. 

Pohled na Hrad z Karlova mostu - Foto: Václav Müller

Malostranská mostecká věž - Foto: Václav Müller

Pořad: Prahou křížem krážem  |  Stanice: Regina DAB Praha
Čas vysílání: každý den 11:45; repríza 17:45  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace