1 3 5 7 9 7 5 3 1. Karlův most slaví 660. výročí od založení

Český král a císař Svaté říše římské Karel IV. byl výjimečně vzdělaný panovník. Ve 14. století neuměla většina mocných číst a psát. Karel IV. ovládal pět jazyků, byl velmi obratný diplomat i statečný bojovník. Zkrátka muž zrozený k vládnutí.

V roce 1348 se rozhodl, coby budoucí císař, učinit z Prahy hlavní město Evropy. Založil tedy Nové město pražské, koncipované jako Nový Jeruzalém. Ve stejném roce otevřel univerzitu, nejstarší ve Střední Evropě.

V roce 1356 umírá první architekt katedrály sv. Víta Matyáš z Arrasu. Ve stavbě pokračuje mladý Petr Parléř. Velmi talentovaný Parléř je také zodpovědný za výstavbu mostu, který od poloviny 19. století známe jako Karlův.

Původní kamenný most, Juditin, vážně poškozený povodní, nechal Karel IV. zbořit a postavit na jeho místě nový, mohutnější, krásnější.

Datum položení základního stavebního kamene padlo na 9. 7. 1357, v 5:31 ráno. A to proto, že Karel IV. věřil v numerologii a nechal si vypočítat ten nejvhodnější čas. Magická formule je vlastně pyramidou stoupajících a klesajících lichých čísel.

1 3 5 7 9 7 5 3 1
 

Tato magie měla most chránit před povodněmi a dalšími přírodními živly. Jak ale dobře víme, kouzlo moc nefungovalo, most byl několikrát zničen a opraven a dnes nám z toho původního zbylo už jen málo. Podle odhadů odborníků maximálně 40 procent.

Jak ale mohli ve 14. století tak přesně měřit čas? Nejde jen o další legendu mystické Prahy? Odpovědi na tyto a další otázky najdete v pořadu Prahou křížem krážem, který pro vás připravil Václav Müller.

Odvysílané díly si můžete poslechnout v našem archivu.

Pohled na Hrad z Karlova mostu
Malostranská mostecká věž
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.