Strašidla na Hradčanech

Čert od Brány pekelné pod Černínským palácem - Foto:  Muzeum pražských pověstí a strašidel

Čert od Brány pekelné pod Černínským palácemFoto:  Muzeum pražských pověstí a strašidel

Po stopách pražských pověstí se můžete zatoulat třeba do Podhradí. Když budete mít štěstí, ze zdí přeplněných příběhy vystoupí některé z přízraků, zjevení, duchů nebo strašidel. Filip Jan Zvolský z Muzea pražských pověstí a strašidel vypráví, kdo tam na nás číhá.

„Pohořelec je místo, které je snad prokleté ohněm, což je slyšitelné i v názvu. Je sice možné, že jméno má od toho, že se táhne po hoře nebo také od toho, že u zdejších panen kdejaký mladík pohořel, ale nejspíš díky velkým požárům. A tak není divu, že ani zdejší strašidla nemají daleko k tomuto živlu. 

Bezbožná kněžna Drahomíra - Foto:  Muzeum pražských pověstí a strašidel

Bezbožná kněžna DrahomíraFoto:  Muzeum pražských pověstí a strašidel

Po Pohořelci a celých Hradčanech například jezdí za bouřlivých nocí bezbožná kněžna Drahomíra v ohnivém kočáře taženém černými koňmi. Dále je na Pohořelci vidět ohnivý pes, kterého vede na řetězu černě oděný bezhlavý muž. A v domě U Tří lilií bývala taneční hospoda, do níž se na tancovačku vydala bezcitná dívka Vendelína rovnou od rakve své matky. A jelikož se říká, že ,s čím kdo zachází, tím také schází‘, čert ji za tuto bezcitnost utancoval k smrti a kosti rozházel po zahradě hostince. 

V Keplerově ulici, v místech bývalého vojenského hřbitova, můžete potkat komická vojenská strašidla. Ta jsou spíš k smíchu. Daleko horší je setkání se skřetem Kaltem. Pokud na Hromnice uslyšíte na Pohořelci tajuplné dunění, raději se zde dlouho nezdržujte. To duní kroky skřeta s kamenným tělem. Právě v tento den se tu totiž zjevuje skřet Kalt se zlýma očima. Jeho upřený pohled přináší neštěstí každému, kdo ho potká! Kdo se kdy podíval do jeho očí, vícekrát se nezasmál,“ vypráví Filip Jan Zvolský, autor knihy Tajemství pražských půlnocí. 

Pořad: Prahou křížem krážem  |  Stanice: Regina DAB Praha
Čas vysílání: každý den 11:45; repríza 17:45  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 18. května  2018 v 11:45     Audio  rubrika: Prahou křížem krážem

  Místo, kde žil Jan Neruda - dům U dvou slunců

  Historie jednoho z nejznámějších pražských domů, U dvou slunců, sahá až do začátku 17. století. V letech 1673 - 1690 dům získal barokní průčelí s volutovými štíty. Dvorní část byla vystavěna v polovině 19. století.

   
 • 17. května  2018 v 11:45     Audio  rubrika: Prahou křížem krážem

  Bezhlavá herečka straší v podhradí

  I v podhradí Pražského hradu se můžete toulat po stopách pražských pověstí. Když budete mít štěstí, ze zdí přeplněných příběhy vystoupí některé z přízraků, zjevení, duchů nebo strašidel. Filip Jan Zvolský z Muzea pražských...

   
 • 15. května  2018 v 11:45       rubrika: Prahou křížem krážem

  Pochod Praha - Prčice

  Nejmasovější dálkový pochod s nejdelší nepřerušenou tradicí u nás. To je pochod Praha – Prčice. První pochodníci se do malebné středočeské krajiny vydali 17. dubna roku 1966. Bylo jich 469. První odměnou v cíli pochodu...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace