Tajemství bunkru pod Parukářkou

Protiatomový kryt v podzemí pražské Parukářky na Žižkově - Foto: Jolana Nováková

Protiatomový kryt v podzemí pražské Parukářky na ŽižkověFoto: Jolana Nováková

Protiatomový kryt v podzemí pražské Parukářky na Žižkově byl vybudován v padesátých letech minulého století. Vede do něj pětice přístupových chodeb. Komplex je vybaven vlastním zdrojem elektřiny, vody a vzduchotechnikou. Je součástí integrovaného záchranného systému a po metru je krytem s největší kapacitou v Praze. Část prostor v současnosti slouží jako hudební klub, lezecká stěna a muzeum.

Hlavní vchod do protiatomového krytu chrání čtyřtunové pancéřové dveře. Do podzemí vede točité schodiště s 84 schody. Bunkr byl vyhlouben pomocí těžké techniky do skály. Měl vydržet explozi vzdálenou 500 až 600 metrů. Komplex počítal s úkrytem asi 5 000 lidí, každý by měl k dispozici prostor půl metru čtverečního. 

Plynové masky kam se podíváš 

V jedné části krytu je umístěna expozice, součástí které jsou originální předměty z dané doby (plynové masky, výstroj a vybavení Československé lidové armády, protichemické obleky, dozimetry, radiometry a jiné měřící přístroje, uniformy, vlajky, odznaky, armádní zásoby, plakáty, fotografie, knihy, noviny a publikace spojené s tématem civilní ochrany a obdobím studené války). 

Navštívit bunkr můžete pouze s doprovodem v rámci pravidelných exkurzí nebo si objednat individuální termín. Nejkratší prohlídkovou trasu zvládnete za 45 minut, prohlédnete si prostory bunkru a dozvíte se o jeho historii a využití. Kapacita jedné prohlídky je 20 osob. Podrobnosti najdete na www.bunkr-bezovka.cz. 

Pořad: Prahou křížem krážem  |  Stanice: Regina DAB Praha
Čas vysílání: každý den 11:45; repríza 17:45  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 22. května  2018 v 11:45     Audio  rubrika: Prahou křížem krážem

  Natradiční rostliny v Praze

  V Botanické zahradě v Troji se můžete kochat záplavou květů nejrůznějších druhů, barev a vůní. Když vás chůze unaví, natáhnete se na lehátko nebo na deku a odpočíváte. A pak třeba prozkoumáte netradiční dřeviny, které...

   
 • 21. května  2018 v 11:45     Audio  rubrika: Prahou křížem krážem

  Nika - malá galerie v metru

  Nevyužité vitríny ve vestibulu stanice metra Karlovo náměstí si všimli před šesti lety studenti UMPRUM a tak z malého prostoru vytvořili galerii pro prezentaci vlastních děl.

   
 • 18. května  2018 v 11:45     Audio  rubrika: Prahou křížem krážem

  Místo, kde žil Jan Neruda - dům U dvou slunců

  Historie jednoho z nejznámějších pražských domů, U dvou slunců, sahá až do začátku 17. století. V letech 1673 - 1690 dům získal barokní průčelí s volutovými štíty. Dvorní část byla vystavěna v polovině 19. století.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace