V tanečním sále Colloredo-Mansfeldského paláce se potkal Mozart s Casanovou

Autory nástropní fresky tanečního sálu jsou Pietro Scotti a Giovanni Battista Zeist - Foto: Jolana Nováková

Autory nástropní fresky tanečního sálu jsou Pietro Scotti a Giovanni Battista ZeistFoto: Jolana Nováková

Jen pár kroků od Karlova mostu, v Colloredo-Mansfeldském paláci v Karlově ulici, najdete jeden z nejkrásnějších tanečních sálů u nás. Prohlídka paláce na nároží představuje reprezentační prostory, z velké části v autentickém stavu. Není tu nábytek, ale atmosféra dýchá dobou minulou. Galerie hlavního města Prahy palác zpřístupnila veřejnosti před plánovanou rekonstrukcí. Ve druhém patře paláce pořádá výstavy, převážně mladých umělců.

Barokní objekt byl postaven na základech románské a gotické zástavby a renesanční budovy. Mezi jeho majitele patřily zajímavé osobnosti: od hraběte Jáchyma Ondřeje Šlika, popraveného za účast při pražském stavovském povstání, přes jezuitský řád, saského kurfiřta, krutého hraběte Bredu až k Pavlu Jindřichovi, knížeti z Mansfeldu-Fondi. Kníže nechal v letech 1736-7 původní palác, navržený zřejmě Giovannim Battistou Alliprandim, přestavět do vrcholně barokní podoby. Definitivní novorokokovou tvář interiérům stavby v šedesátých letech devatenáctého století vtiskla rodina Auerspergů, která pak kolem roku 1900 přestavěla velkou část paláce na luxusní činžovní dům. 

Nejkrásnějším a zřejmě nejlépe dochovaným prostorem paláce je taneční sál. Autory nástropní fresky jsou freskař Pietro Scotti a kvadraturista Giovanni Battista Zeist. Freska znázorňuje Apoteózu císaře Karla VI. V paláci se potkávaly známé osobnosti, třeba Mozart s Casanovou, později sem občas zaskočil Alois Jirásek. Konalo se tu i poslední zasedání královské rady „zimního krále“ Fridricha Falckého po bitvě na Bílé hoře v roce 1620. 

Taneční sál v autentickém stavu z roku 1737 - Foto: Jolana Nováková

Prohlídková trasa zpřístupňuje reprezentační prostory piana nobile - Foto: Jolana Nováková

Colloredo-Mansfeldský palác, to je budova vpravo s bohatě zdobeným portálem - Foto: Jolana Nováková

Z výstavy ve druhém patře paláce - Foto: Jolana Nováková

Pořad: Prahou křížem krážem  |  Stanice: Regina DAB Praha
Čas vysílání: každý den 11:45; repríza 17:45  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 22. května  2018 v 11:45     Audio  rubrika: Prahou křížem krážem

  Natradiční rostliny v Praze

  V Botanické zahradě v Troji se můžete kochat záplavou květů nejrůznějších druhů, barev a vůní. Když vás chůze unaví, natáhnete se na lehátko nebo na deku a odpočíváte. A pak třeba prozkoumáte netradiční dřeviny, které...

   
 • 21. května  2018 v 11:45     Audio  rubrika: Prahou křížem krážem

  Nika - malá galerie v metru

  Nevyužité vitríny ve vestibulu stanice metra Karlovo náměstí si všimli před šesti lety studenti UMPRUM a tak z malého prostoru vytvořili galerii pro prezentaci vlastních děl.

   
 • 18. května  2018 v 11:45     Audio  rubrika: Prahou křížem krážem

  Místo, kde žil Jan Neruda - dům U dvou slunců

  Historie jednoho z nejznámějších pražských domů, U dvou slunců, sahá až do začátku 17. století. V letech 1673 - 1690 dům získal barokní průčelí s volutovými štíty. Dvorní část byla vystavěna v polovině 19. století.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace