Venkovské stavby připomíná Trmalova vila ve Strašnicích

Na balkoně Trmalovy vily je nápis - Pravdu sobě huďme, dobří spolu buďme - Foto:  Archiv Trmalovy vily

Na balkoně Trmalovy vily je nápis - Pravdu sobě huďme, dobří spolu buďmeFoto:  Archiv Trmalovy vily

Před 115 lety si na místě, kde se do té doby rozkládala jen pole, nechal František Trmal postavit rodinnou vilu. Byl významným pedagogem, ředitelem veřejné obchodní školy, stýkal se s dalšími intelektuály. Věděl, které jméno má mezi architekty dobrý zvuk. Oslovil Jana Kotěru a ten zakázku přijal. A tak ve Strašnicích vyrostl první pražský realizovaný projekt Kotěrova rodinného domu.

Je to unikátní příklad sjednocení secesního geometrického ornamentu, anglické venkovské architektury a slovanské tradice. Až sem přijdete na návštěvu, určitě vás zaujme dekorativně pojaté schodiště s florálními ornamenty, pestré barvy, vysoké komíny, hrázděné štíty i vikýře a malované vyřezávané lomenice. Zahradu navrhl zároveň s domem sám Kotěra. Stavbu tak obklopují křivky cestiček a okrasných keřů, záhony s bylinkami. Stranou architekt umístil roubenou kůlničku s prostory pro hospodářská zvířata. 

Trmalovi ve vile žili jen asi 10 nebo 12 let. Poté se vrátili do rodného kraje hlavy rodiny, na Nymbursko, a vilu prodali. Ve válečných letech žil jeden ze synů Františka Trmala v Krči. Otec, už v důchodovém věku, se k synovi přestěhoval. 4. května 1945 na důkaz osvobození společně vyvěšovali československou vlajku. Německý odstřelovač je těžce zranil a oba následkům zranění podlehli. A tak skončil tragicky život původního majitele vily. 

Dnes v Trmalově vile sídlí Kotěrovo centrum architektury, pořádají tu výstavy, besedy, přednášky. Kdy si lze vilu prohlédnout, se dočtete na webu trmalovavila.eu 

Architekt Kotěra pro Trmalovu vilu navrhl dva štíty - Foto:  Archiv Trmalovy vily

Ředitel školy Trmal si vilu nechal vystavět na místě, kde do té doby byla pole - Foto:  Archiv Trmalovy vily

Altán byl vybudován v nedávné době podle původních plánů architektra Kotěry, na to, zda tu už kdysi stával, se názory různí - Foto:  Archiv Trmalovy vily

Pořad: Prahou křížem krážem  |  Stanice: Regina DAB Praha
Čas vysílání: každý den 11:45; repríza 17:45  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas