Vyhlídky na Lahovickém mostě nabízejí pohled na Berounku i Vltavu

Jedna z vyhlídkových věží s ocelovou konstrukcí - Foto: Jolana Nováková

Jedna z vyhlídkových věží s ocelovou konstrukcíFoto: Jolana Nováková

Cestu ze Zbraslavi do Prahy podél Vltavy vybudovala francouzská vojska okolo roku 1740. Prolomila barrandovské skály a zřídila dva dřevěné mosty přes Berounku, to vše v rámci Pasovské cesty. Někdy před rokem 1920 byl francouzský dřevěný most nahrazen železobetonovým. Při stavbě Chuchelské radiály ho doplnil souběžný most (pro směr do Prahy), který byl uveden do provozu v roce 1964.

Havarijní stav obou mostů vedl k úvahám o jejich rekonstrukci. Ta byla zahájena v roce 2001, kdy měly být vyměněny obě konstrukce za nové. Postup prací zdržela povodeň v srpnu 2002, přesto byl nový most otevřen podle plánu v srpnu 2004. Je dlouhý asi 217 metrů, široký 35 metrů a doplňují ho dvě vyhlídkové věže. Stojí na začátku Lahovického mostu, nad levým břehem Berounky. Obě dvě věže jsou vysoké 9 metrů nad úrovní vozovky a jejich konstrukce je ocelová. Vystoupáte na ně po 32 schodech. Vyhlídky jsou volně přístupné. 

„Vyhlídky na Berounku z věží na Lahovickém mostě jsem zařadil do své knížky Vltavské vyhlídky,“ říká fotograf Ivan Klich. Z obou věží jsou viditelné Modřany a Komořany, Zbraslavský zámek (částečně krytý vegetací), městský okruh R1 až po Lochkovský tunel, část Radotína a tamní přístav nebo Lahovice. Zajímavý je i pohled směrem do centra města. 

Pilíře Lahovického mostu - Foto: Jolana Nováková

Pokud na věže vyrazíte s dalekohledem, objevíte nejedno zajímavé zátiší - Foto: Jolana Nováková

Berounka - Foto: Jolana Nováková

Na 9 metrů vysoké věže vede točité schodiště - Foto: Jolana Nováková

Pořad: Prahou křížem krážem  |  Stanice: Regina DAB Praha
Čas vysílání: každý den 11:45; repríza 17:45  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace