Reginatipy25. února  2014  

Úterý slibuje hudební, filmové i divadelní zážitky

Do Paláce Akropolis se po třech letech vrací švédská vokalistka Mariam Wallentin. Na pódiu se ale tentokrát objeví pod pseudonymem Mariam The Believer. Úspěšná zpěvačka totiž využila pauzy hudebního dua Wildbirds & Peacedrums k zahájení své vlastní kariéry. Skladby z jejího prvního CD si můžete poslechnout od 19:30.

"Výrazný sólově zastřený hlas, severská mystika, netradiční nástroje a hlavně nezkrotné emoce, které tryskají přímo z hlasu Mariam. To všechno najdete na jejím debutovém albu Blood Donation. S novým sólovým projektem se vydala cestou, která podtrhuje citovou a intuitivní dimenzi hudby na úkor té rozumové," říká dramaturgyně a projektová manažerka Paláce Akropolis Petra Ludvíková. 

O tom, že Korsika není jen zalitá sluncem, vypráví filmové drama nazvané Apači. Na svůj program tento francouzský snímek zařadila Národní technická knihovna. Od 20:00 tak můžete zhlédnout film popisující neuváženou krádež a její důsledky. 

"Francouzský film Apači se odehrává na Korsice. Ukazuje nám ale tenhle krásný ostrov tak trochu jinak, než jak je známý z pohledu turistů. Sám režisér o něm říká, že to, co vypadá jako rajský záliv, je ve skutečnosti obklopené bažinami. A proto se snažil zachytit atmosféru ostrova současnosti Korsiky tak, jak ji vidí on sám. Příběh je inspirován skutečnými událostmi," dodává mluvčí distribuční společnosti Artcam Hedvika Petrželová. 

Shakespearovo Zkrocení zlé ženy můžete dnes vidět v divadle Radar. Hru má soubor na programu už od roku 2009 a slavil s ní úspěch například na Grand festivalu smíchu. Představení začíná od 19:30. 

"V renesanci prý bylo běžné krotit nepoddajné a vzpurné ženy. Tak to možná Shakespeare s Kateřinou i zamýšlel, ale doba je někde jinde a myslím si, že Petruccio by dnes u Kateřiny rozhodně s násilnickými prostředky neuspěl, alespoň tak inscenaci vykládá režisér Otakar Kosek," říká představitelka Kateřiny Radka Tesárková. 

Pokud se už nemůžete dočkat Febiofestu, který začíná 20. března, můžete už dnes vyrazit do pražského kina Cinestar Anděl, kde pro vás pořadatelé Febiofestu připravili ochutnávku v podobě předběžného promítání finského dramatu z drogového prostředí 8-ball. Film začíná v 19:00. 

Autor:  Anna Zunová , Karolína Kumpfová
Reginatipy24. února  2014  

Fekete Seretlek a Mene Tekel, dvě zaklínadla na pondělí

Fekete seretlek

Fekete seretlek

Kapela Fekete Seretlek pokřtí od 20:00 v Café v lese své druhé album. Tentokrát jde o záznam z živého koncertu, který skupina odehrála v Divadle DISK. Hudebníci míchají ve svých skladbách tradiční lidové písně z celého světa a přetváří je v nové.

Tomu odpovídá i nástrojové obsazení - diváci večer uslyší akordeon, violoncello, trumpetu, kontrabas, housle a bicí cajon.  

Název skupiny vznikl zkomolením maďarštiny. Jak? Odpověděl houslista Jiří Jelínek: "Fekete je černý, szeretlek je miluji tě, takže černá láska, nebo černá miluji tě, někdo říká i jako cikánko miluji tě. Název vzniknul úplně náhodou, že po nás chtěli název na plakát, tak někdo prostě rychle řekl Telete Seretlek a oni to tam napsali, nikdo neví proč." 

Protesty mladých lidí proti totalitním režimům, to je tématem 8. ročníku festivalu Mene Tekel. Projekt, který má poukázat na nebezpečí spojená s totalitou a připomenout neblahou minulost těchto režimů, potrvá do 3. března. Do té doby můžete zajít na koncerty v klubu Vagon, projekce v Ponrepu nebo výstavu v Karolinu. 

"Začínáme vernisáží velkého výstavního projektu, je to sedmidílná výstava, jsou tady i ohlasy na čin Jana Palacha, protože málo kdo ví, že v Maďarsku se upálil jeden student Sándor Bauer, který přímo reagoval na čin Jana Palacha a podobná situace nastala i v Litvě. V Ponrepu jeden večer věnujeme právě maďarskému studentu Sándoru Bauerovi, máme tam projekci dokumentu o něm a filmu, který s tím souvisí," říká organizátor akce Jan Řeřicha. 

Autor:  Anna Zunová
Reginatipy23. února  2014  

V pražské ZOO můžete oslavit Mezinárodní den ledních medvědů

Lední medvěd - Foto:  Corel GALLERY

Lední medvědFoto:  Corel GALLERY

Pražská Zoologická zahrada slaví Mezinárodní den ledních medvědů. Při té příležitost otevřela v 10:00 hodin Polární centrum, ve kterém se návštěvníci můžou seznámit s problematikou úbytku těchto arktických šelem. Pro děti je navíc připraven soutěžní program. Více o akci řekla mluvčí Zoologické zahrady Jana Ptačinská Jirátová.

"Akce Od pólu k pólu proběhne zvláště kolem výběhu ledních medvědů, kde bude vybudováno speciální Polární centrum. Děti se dozví mnohé o životech těch polárních zvířat. Samozřejmě v rámci programu nebudou chybět ani komentovaná krmení. Pozvala bych nejen k lachtanům, ale právě i ke zmiňovaným ledním medvědům." 

V kině Světozor pokračuje 9. ročník festivalu španělského filmu La Película. Už ve 13:30 hodin se můžete přijít podívat na bláznivou komedii režiséra Pedra Almodóvara nazvanou Rozkoš v oblacích Na programu je ale dalších šest filmů. Jak řekla produkční festivalu Lucie Čunderlíková, v 16:00 hodin začíná úspěšný psychologický snímek Patnáct let a jeden den. 

"Ta nabídka je poměrně rozmanitá. K tomu, na co bych ráda upozornila, patří určitě rodinné drama Patnáct let a jeden den, které se soustředí vlastně na konflikt generací, na problémy dospívání a byl španělským kandidátem na letošního Oscara." 

Autor:  Karolína Kumpfová
Reginatipy22. února  2014  

Španělská kinematografie obsadila Světozor

Španělsko, španělská vlajka (ilustrační foto) - Foto: Simona Bartošová

Španělsko, španělská vlajka (ilustrační foto)Foto: Simona Bartošová

Komedii s prvky hororu nebo třeba historické drama. To a mnohem více nabízí festival španělských filmu La Película. Už od 13:30 hodin můžete v kině Světozor zhlédnout film Esquilache, který vypráví o snaze reformovat Španělsko 18. století. Úspěšnému snímku ale nechybí ani motiv milostné zápletky. Jaký film je připraven na večer, to nám řekla produkční festivalu Lucie Čunderlíková.

"K těm nejzajímavějším snímkům bude určitě patřit Čarodějnice ze Zugarramurdi. To je poměrně bláznivá hororová komedie. V současné době patří k divácky nejoblíbenějším filmům ve Španělsku A na nedávném předávání cen Goya, španělských výročních cen, získala hned osm cen Goya." 

Jak asi vypadala láska v době antiky přiblíží divákům hra Miluji - proklínám. Tu můžete vidět od 20:00 hodin v divadle Viola na Národní třídě. Tvůrci se inspirovali starověkou poezií a životy nejslavnějších antických básníků. Jakých - to nám řekl režisér inscenace Tomáš Vondrovic. 

"První polovina je o básnířce Sapfó, snad největší tvůrkyni mezi ženami básnířkami a Alkaiovi - velkém lyrickém básníkovi Řecka, kteří spolu mají vztah a nějakým způsobem se tam odehrává jejich soukromé drama. A druhou půlku tvoří zase římský básník Catullus a jeho legendární láska Lesbos. A vlastně tam se ten příběh dvou duší, které se setkají v první polovině, odehrává a řeší ve druhé polovině." 

Končí tradiční taneční festival Dance of love. Únorovou oslavu tance završí v 19:00 hodin velký galavečer v divadle U Hasičů. Jak řekla organizátorka festivalu Jana Páclová, na jevišti se objeví profesionální i amatérské skupiny. 

"Vrcholem festivalu je sobotní galashow v divadle U Hasičů, kde uvidíte mnoho tanečních stylů jako je například salsa, orientální tanec, street dance, flamenco, latin dance, balet a mnoho dalších v podání více než 200 tanečníků." 

Autor:  Anna Zunová , Karolína Kumpfová
Reginatipy21. února  2014  

Pátek ve znamení karnevalu, gastronomie i nahých lyžarů

Karneval

Karneval

Jak to vypadá, když bohové tančí, zjistíte od 19:30 v Clam-Gallasově paláci ve stejnojmenném představení. To je součástí Festivalu Carnevale Praha, který má být barokně pojatou oslavou masopustu. Diváci uvidí symbolický taneční duel antických božstev Neptuna a Marta.

"Bude v rozšířeném nastudování, ve kterém zazní na jedné straně hudba a tance skladatelů císařského dvora Leopolda I., a na straně druhé to bude Jean-Baptist Lully, který byl dvorním skladatelem krále slunce Ludvíka XIV., krále Francie," popisuje mluvčí akce Zlatuše Josefa Müller. 

Festival Gastro Tour pokračuje druhým dnem. Na holešovickém výstavišti naplánovali organizátoři až do neděle program nejen pro profesionály, ale i pro milovníky dobrého jídla. Ochutnat můžete například cukrárenské výrobky nebo některý z mnoha druhů steaků. 

"Bude připraveno ústřicové odpoledne, potom tu máme kolem oběda exhibici thajských kuchařů, speciální program mají polévky. Zítra letem světem světovou i domácí gastronomií, je toho zkrátka hodně a myslím si, že každý gurmán si přijde na svoje," zve programový ředitel festivalu Ivan Foral. 

Nazí lyžaři v inscenaci Ty, který lyžuješ - Foto: Compress Praha

Nazí lyžaři v inscenaci Ty, který lyžuješFoto: Compress Praha

Představení Ty, který lyžuješ ostravského souboru Bílé divadlo, má za sebou už více než 180 repríz. Dnes herce čeká další uvedení inscenace, tentokrát ale v pražském divadle La Fabrika od 19:30. Představení si odbylo premiéru už v roce 1997, kdy vzniklo na základě kreseb výtvarníka Martina Velíška. Herci jsou na jevišti úplně nazí a na nohách mají staré lyže. 

"Výtvarný recenzent Karel Císař napsal krásné věty, za kterými si stojíme: „Člověk, který si nasadí lyže a stane se lyžařem, je svým rozhodnutím proměněn. Stává se cizincem, který jde tam, kam jiní bez lyží nemohou. Lyžař je zprvu lyžařem svátečním, na lyžích se člověk vrací sám k sobě. Lyžování je formou sebepoznání." To je taková idea našeho představení," říká ředitel souboru Jan Číhal. 

Autor:  Anna Zunová
Reginatipy20. února  2014  

Divadlo, rock a poezie

Malá inventura – zahajovací večer - Foto: Vojtěch  Brtnický

Malá inventura – zahajovací večerFoto: Vojtěch Brtnický

Tak trochu jiné divadlo nabízí festival Malá Inventura. Tato přehlídka nového divadla spojuje dohromady hned několik uměleckých žánrů. Až do 26. února se tak po večerech můžete seznámit s experimentální činohrou nebo nonverbálním vystoupením. Své prostory festivalu zapůjčilo několik pražských divadel. Novinkou letošního ročníku je místo pro setkávání, odpočinek a relaxaci. V centrum celého projektu se promění Veletržní palác.

"Na více než 300 metrech čtverečních představíme program nejenom pro děti, ale i pro jejich rodiče a každý večer hudební produkci přes DJ Mardošu nebo DJ Ventolina. Máme z toho velkou radost a nenechte si opravdu ujít i výjimečný zahraniční program. Myslím si, že letošní 12. ročník opravdu stojí za to, aby ho každý divák navštívil," říká ředitelka festivalu Adriana Světlíková. 

V Lucerna Music Baru se odehraje velká párty. V 19:00 tam začíná festival Rock for Churchill. Oblíbená letní akce slaví tak velké úspěchy, že její organizátoři uspořádali zimní verzi. 

N.O.H.A. - Foto: Roman Černý

N.O.H.A.Foto: Roman Černý

"Populární festival přiveze na svou zimní klubovou verzi hned dvě rozjeté taneční party. Britské The Qemists a mezinárodní kapelu N.O.H.A.. The Qemists se vrací na Rock for Churchill po půl roce, protože v létě na konci srpna ve Vroutku, kde se koná tradiční letní verze Rock for Churchill, vystoupili jako hlavní headlineři a pořadatele nadchli natolik, že se rozhodli je zavolat i na zimní verzi," vysvětluje PR manažer Lucerna Music Baru Jaromír Telenský. 

V klubu Rock Café vystoupí skuteční mistři v literárním přednesu. Od 20:30 představí publiku stále oblíbenější žánr slam poetry, při kterém diváci mají možnost autorovu tvorbu přímo na místě hodnotit a zároveň ji tak i měnit.  

"Je to takzvaná Slam poetry exhibice, která má v Rock Café už docela tradici. Děláme to už asi čtyři roky, kdy na tyto exhibice jsou zváni nejlepší interpreti české slam poetry. Na této exhibici najdeme například tři bývalé mistry České republiky. Metoděje Constantina, Bohdana Bláhovce a Jakuba Folla, který je i dvojnásobným mistrem republiky. Utkají se s dalšími pěti slamery," popisuje pořadatel akce Tomáš Kůs. 

Autor:  Karolína Kumpfová
Reginatipy19. února  2014  

Ve středu vás zveme do NoDu i do Hollaru

Roxy NoD (logo) - Foto:  Roxy/NoD

Roxy NoD (logo)Foto:  Roxy/NoD

Celý život během jediného dne prožije Petr Krusha v novém představení Němí. To můžete dnes od 20:00 premiérově vidět v Experimentálním prostoru NoD. Jedinému herci pomáhá ve výkonu speciálně navržená scéna Apoleny Vanišové a hudební kulisa spolu se světelnými efekty.

"Všechno se snažíme dělat obrazovým, pohybovým divadlem, performance. Je to netradiční experiment, který by měl nenásilně vyzdvihnout existencionální tematiku, která nás inspirovala ze zápisníků Alberta Camuse," říká režisér inscenace Adam Halaš. 

Galerie Hollar vystavuje práce úspěšných absolventů Vysoké školy Uměleckoprůmyslové. Instalace s názvem Mladá grafika je přehlídkou děl, pro které je důležitý knižní kontext. Devět různých způsobů ilustrátorské tvorby si můžete přijít prohlédnout do 2. března. 

"Je to výstava absolventů Ateliéru ilustrace a grafiky, a to už tedy výrazných osobností, které se pohybují v prostoru autorské knihy, ilustrace a různých tiskových metod. Myslím, že je to výstava pestrá, svým způsobem ležérní, a že je přístupná každému, kdo se rád dívá na obrázky," zve vedoucí Ateliéru ilustrace a grafiky Juraj Horváth. 

Autor:  Anna Zunová , Karolína Kumpfová
Reginatipy18. února  2014 v 08:39  

V Praze odstartuje festival španělsky mluvených filmů La Película

La Película začíná dnes v kině Světozor (ilustrační foto) - Foto: Hynek Bulíř

La Película začíná dnes v kině Světozor (ilustrační foto)Foto: Hynek Bulíř

Španělské filmové novinky, ale i úspěšné archivní snímky nabídne devátý ročník festivalu španělsky mluvených filmů La Película. Přehlídka, která zavítá celkem do čtyř českých měst, začíná dnes večer v pražském kině Světozor.

Festival začne v 19 hodin projekcí komedie Čarodějnice ze Zugarramurdi, celkem nabídne zhruba dvě desítky snímků. 

Organizátoři čekají největší zájem diváků u dvou filmů, které byly letos vyslány do boje o Oscara. 

Jedná se o španělský snímek o dospívání a mezilidských vztazích Patnáct let a jeden den a o argentinské drama Německý doktor Wakolda, které přibližuje osud nacistického zločince Josefa Mengeleho. 

„Je to velice působivé drama o době, kdy se v Argentině ukrývali němečtí váleční zločinci. Ten film má nesmírnou sílu. Myslím si, že bude patřit ke snímkům, které budou vyprodané,“ řekla mluvčí přehlídky Lucie Čunderlíková. 

Součástí programu bude i projekce filmů držitelů ocenění Goya, které uděluje Španělská filmová akademie. 

Podle dramaturga festivalu Davida Čeňka je španělská kinematografie i přes nedávnou krizi stále zajímavá. 

„Tam je takový fenomén, který se začíná projevovat, že se nesnížil třeba počet filmů natočených za jeden rok, ale snížilo se v průměru to, kolik peněz se investuje do produkce jednoho filmu. To znamená, že filmaři často směřují k tomu, že natáčejí jakoby menší filmy ve smyslu, že nejsou tak výpravné, ale počet těchto filmů se zvětšuje,“ uvedl Čeněk. 

Festival potrvá do 26. února. Kromě Prahy (ode dneška do 23. února) se koná také v Brně (20. až 23. února), Hradci Králové (24. až 26. února) a v Ostravě (24. až 26. února). 

Autor:  Karolína Kumpfová , Tomáš Pilát
Reginatipy17. února  2014  

Pondělí dokumentární i tanečně premiérové

Ľudmila Cervanová - Foto:  www.kauzacervanova.com

Ľudmila CervanováFoto:  www.kauzacervanova.com

V roce 1976 bylo nedaleko Bratislavy nalezeno tělo mladé studentky Ludmily Cervanové. Ačkoliv od této brutální vraždy uplynulo téměř 40 let, případ zůstává stále neobjasněný. Dávná tragédie a osudy obžalovaných inspirovaly režiséra Roberta Kirchhoffa k natočení dokumentu s názvem Kauza Cervanová. Tento divácky úspěšný snímek uvede v 19:00 Městská knihovna na Mariánském náměstí.

"Tato dokumentární tragédie o právu na spravedlnost je detektivní výpravou do temných hlubin 37 let starého a dodnes neuzavřeného případu únosu, znásilnění a vraždy mladé slovenské medičky. Do případu se vložil i někdejší prezident Gustáv Husák. Proběhly desítky výslechů a zadržení, ale i manipulací, vydírání, utajovaných informací a falešných přiznání," říká o filmu Jitka Roškotová z Městské knihovny v Praze. 

Režisér Ivo Bystřičan začal v roce 2007 natáčet dokument o stavbě chybějícího úseku dálnice D8. Tato spojnice s Německem má nejen mnoho příznivců, ale i celou řadu odpůrců. Zatímco obyvatelé Českého středohoří vítají slibovaný odklon dopravy, ekologové se snaží chránit některé druhy rostlin a živočichů. Film Dál nic tak nabízí výjimečný pohled na stále aktuální občanský rozkol. Zhlédnout ho můžete v kině Světozor od 20:30. 

"Je to film, který se sice obrazově zabývá tím, jak dálnice proniká do prostoru, ale více vypovídá o tom, jakým způsobem se štěpí společnost, jakým způsobem nefunguje občanská společnost, a jakým způsobem se možná může ubírat naše budoucnost, ve které nejsme schopni artikulovat společenské vize," vysvětluje Ivo Bystřičan. 

O tom, co se stane, když primabalerína ztratí víru v umění, vypráví nová taneční inscenace s názvem Faith. Toto emotivní představení od 20:00 premiérově uvede divadlo Ponec. Na jevišti se objeví členové úspěšného tanečního souboru Tantehorse. O hudební doprovod se postarala dark - jazzová německá kapela. 

"Tanečně - výtvarné představení Miřenky Čechové a Andrey Miltnerové je inspirováno životem a tragickou smrtí primabaleríny Národního divadla Taťány Juřicové, pro kterou byl tanec natolik důležitý, že se nevyrovnala s koncem své aktivní kariéry a skočila z okna. Inscenace její žačky Miřenky Čechové se zabývá otázkou, na kolik se může láska k umění stát důležitější než láska k životu. Melancholickou atmosféru představení ještě podpoří hudba kapely Bohren," dodává mluvčí divadla Hana Čekanová. 

Autor:  Karolína Kumpfová
Reginatipy14. února  2014  

V pátek vás zveme na koncert Debbi, do Studia DVA i k Sousedskému setkání

Debbi - Foto: Lukáš Dvořák

DebbiFoto: Lukáš Dvořák

V Paláci Akropolis vystoupí od 19:30 zpěvačka Debbi. Mladá hvězda, která se proslavila úspěšným hitem Touch The Sun, představí na koncertě své nové album nazvané Love, Logic & Will. Nouze nebude ani o zajímavé hosty. Na pódiu se objeví například rapper Lipo nebo skupina Jelen.

"Koncert Debbi je první v letošním roce a bude se zároveň křtít její CD a DVD, které bylo natočeno loňský rok na jejím akustickém turné. Takže uvidíte hodinu a půl, kdy Debbi zpívá svoje největší hity a zároveň řadu převzatých písní, které jsou jí blízké," dodává manažer zpěvačky Martin Červinka. 

Jana Krausová a Karel Roden budou řešit svůj partnerský vztah. Ovšem jen ve francouzské konverzační komedii, kterou v 19:00 uvede divadlo Studio DVA. Inscenace O lásce francouzského spisovatele Philippa Claudela je příběhem dvou lidí, kteří přemýšlí o budoucnosti svého manželství. 

"Představení O lásce hraje divadlo Studio DVA pátou sezónu, premiéru jsme měli v roce 2009. Je to francouzská komedie, ve které si spolu zahrají životní partneři Jana Krausová a Karel Roden, zajímavostí představení je také to, že je režíroval, a to poprvé, Adam Kraus. Není to jejich poslední spolupráce, matky a syna, spolu pak ještě nastudovali představení Prší," říká za studio Tomáš Přenosil. 

První městská část připravila pro své obyvatele další ze série Sousedských setkání. Tentokrát můžete zajít na Uhelný trh v centru města. Dopoledne tam začala celodenní pravá staropražská zabijačka. 

"Takzvaná Sousedská setkání je tradice, kterou pořádá úřad, aby lidé z naší městské části se setkávali. Buď se jedná o koncerty, divadla nebo jiné věci tak, aby lidé měli příležitost se setkat, popovídat při nějaké příjemné kulturní, sportovní či jiné společenské události," vysvětluje mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková. 

Autor:  Karolína Kumpfová , Anna Zunová
Stránka 128  z celkem  129
Další  |  Poslední

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace