Celiakie a alergie na lepek není jedno a to samé

Primářka oddělení genetiky GHC kliniky Monika Koudová ve studiu Českého rozhlasu - Foto: Eva Dvořáková

Primářka oddělení genetiky GHC kliniky Monika Koudová ve studiu Českého rozhlasuFoto: Eva Dvořáková

Alergie na lepek a celiakie jsou dvě různé věci. Podle primářky oddělení genetiky GHC kliniky Moniky Koudové si lidé často tyto pojmy pletou. O tom, jak se to vzájemně liší a pro koho je důležité vědět, že má k celiakii genetické předpoklady, mluvila v pořadu Třináctka Plus.

Celiakie je intolerance lepku. Je to autoimunitní onemocnění, které může postihnout ty, kteří mají tuto dispozici k celiakii geneticky zakódovanou. 

Dispozici k celiakii má zhruba třetina z nás 

„Ale pozor, sama genetická dispozice nedělá diagnózu tohoto onemocnění. Genetickou dispozici má u nás asi jedna třetina lidí, ale zhruba jen jedno procento z nich celiakii v průběhu života rozvine. Ten, kdo tu dispozici nemá, celiakií neonemocní. My jsme schopni říct, kdo si na případné onemocnění musí dát pozor. Spouštěcím mechanizmem celiakie může pak být v průběhu života cokoli. Může to být nějaká prodělaná infekce, stres, porod atd. To znamená, že někomu se to spustí už v dětství a někomu až v dospělosti, tedy u těch predisponovaných,“ vysvětluje paní primářka Koudová. 

 

O genech s alergií na lepek, laktózovou intolerancí, podporujících parodontózu či snižujících funkci enzymů potřených k přirozené detoxikaci organizmu mluví Monika Koudová, primářka oddělení genetiky GHC kliniky. Moderuje Ivana Navrátilová.

Vložit na svůj web

Alergie na lepek 

„U alergie na lepek také pomůže bezlepková dieta, ale nejsou k ní zatím vztahovány stejné dispozice jako k celiakii. U té už je porušená prostupnost střevní sliznice a má to i jiný dopad na imunitu nemocného. Netrápí je jenom zažívání, ale jsou více unavení, řídnou jim kosti, ženy mají problém s otěhotněním a dokonce i deprese mohou mít v zárodku svého propuknutí skrytou celiakii." 

Čtěte také: Bezlepková dieta jako módní trend? Proč ne. Ničemu to neuškodí, říká lékař

Proč je genetické vyšetření důležité 

„Genetické zjištění celiakie je také důležité v tom, že když nevíme, že ji máme, tak díky špatné funkci střeva přicházíme o všechny důležité živiny, vitamíny a minerály, a to způsobuje další zdravotní komplikace. K jejich správnému odhalení může pomoci právě genetická odpověď - jestli je to problém celiakie a léčíme ji, nebo hledáme dál," dodává primářka Koudová. 

Vyšetření trvá asi 10 dní a dělá se buď z odběru krve či stěru z dutiny ústní. 

Podobné je to i se zjišťováním intolerance mléčné bílkoviny, dispozicí k parodontóze a testováním funkčnosti enzymů v našem těle, které jsou důležité pro přirozenou detoxikaci našeho organizmu. Toto vše o nás totiž prozradí genetická informace, kterou odborník dokáže najít a přesně přečíst. 

Autor:  Ivana Navrátilová
Pořad: Třináctka Plus  |  Stanice: Regina DAB Praha
Čas vysílání: nevysílá se od 31. 10. 2015  
 

Nové články v rubrice

 • 15. října  2015     Audio  rubrika: Třináctka Plus

  Jak přežít zimu ve zdraví? Otužováním!

  Podzimní plískanice jsou tady a s nimi i nachlazení a nemoci. Můžete jim ale předejít posilováním imunity a otužovat se. Jak na to, nám poradila Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík v pořadu Třináctka Plus.

   
 • 30. září  2015     Audio  rubrika: Třináctka Plus

  Epilepsie může potkat každého z nás.

  V Evropě jí trpí asi 6 milionů lidí. Při příležitosti Národního dne epilepsie, který připadá na 30. září, jsme o ní v pořadu Třináctka Plus mluvili s neurologem MUDr. Evženem Nešporem a s předsedkyní Společnosti „E"...

   
 • 16. září  2015     Audio  rubrika: Třináctka Plus

  Proč nemůžeme zhubnout? Překážky a mýty o hubnutí.

  Polovina dospělých v České republice váží víc, než by měla, a počet obézních lidí dokonce stoupá. Jaké překážky lidem brání zhubnout? Vysvětluje psycholožka a výživová poradkyně Zuzana Douchová.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace