Léčba krví vás omladí až o několik let

MUDr. Karolína Kykalová, hlavní lékařka centra dermatologie kliniky Esthesia - Foto: Eva Dvořáková

MUDr. Karolína Kykalová, hlavní lékařka centra dermatologie kliniky EsthesiaFoto: Eva Dvořáková

Krásná, zdravá a omlazená kůže na obličeji? Žádný problém. Nechte si odebrat krev a asi tak na rok si při pohledu do zrcadla můžete užívat svého o několik let mladšího já. Proces omlazení a zregenerování kůže se v dermatologii používá už několik let, nyní jde hodně do módy a odborně se mu říká plazmaterapie.

O co se přesně jedná, podrobně v pořadu Třináctka Plus vysvětlila estetická a korektivní dermatoložka MUDr. Karolína Kykalová, hlavní lékařka centra dermatologie kliniky Esthesia. 

"Při plazmaterapii se z krve využívá jen její část, plazma a krevní destičky. To, co funguje v plazmě, jsou rozbité krevní destičky a tzv. růstové faktory, které aktivují hojení v kůži, to je asi to nejzásadnější. Při hojení aktivují taky tvorbu mladých vláken a mezibuněčné hmoty a tím kůži také omlazují," říká. 

Plazmaterapie funguje na kůži poškozenou ultrafialovým zářením, na místech, kde kůže trpí tzv. denním stresem - při extrémním střídání teplot, v klimatizaci apod. Pak také pomáhá při léčbě s akné a při hojení hlubokých jizev po něm. 

Pacientovi se odebere krev, která se v centrifuze a pak ve speciální ampulce upraví, a plazma s destičkami se pak minijehličkami vrací do druhé vrstvy kůže. 

Ideální je tento cyklus opakovat třikrát za sebou v odstupu tří týdnů. Efekt ozdravění kůže je co do "odebrání let" individuální a vydrží rok i déle, pak je možné celý cyklus opakovat. Plazmaterapii pojišťovny nehradí. 

Autor:  Ivana Navrátilová
Pořad: Třináctka Plus  |  Stanice: Regina DAB Praha
Čas vysílání: nevysílá se od 31. 10. 2015  
 

Nové články v rubrice

 • 15. října  2015     Audio  rubrika: Třináctka Plus

  Jak přežít zimu ve zdraví? Otužováním!

  Podzimní plískanice jsou tady a s nimi i nachlazení a nemoci. Můžete jim ale předejít posilováním imunity a otužovat se. Jak na to, nám poradila Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík v pořadu Třináctka Plus.

   
 • 30. září  2015     Audio  rubrika: Třináctka Plus

  Epilepsie může potkat každého z nás.

  V Evropě jí trpí asi 6 milionů lidí. Při příležitosti Národního dne epilepsie, který připadá na 30. září, jsme o ní v pořadu Třináctka Plus mluvili s neurologem MUDr. Evženem Nešporem a s předsedkyní Společnosti „E"...

   
 • 16. září  2015     Audio  rubrika: Třináctka Plus

  Proč nemůžeme zhubnout? Překážky a mýty o hubnutí.

  Polovina dospělých v České republice váží víc, než by měla, a počet obézních lidí dokonce stoupá. Jaké překážky lidem brání zhubnout? Vysvětluje psycholožka a výživová poradkyně Zuzana Douchová.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace