Kampaň 'Oni je do plynu. My je do škol! odstartovala vlnu solidarity

9. prosinec 2017

Oni je do plynu. My je do škol! To je název kampaně iniciované sociologem Ivanem Gabalem ve spolupráci s organizací Romea. Kampaň před nedávnem odstartovala vlnu solidarity a peněžitých darů na podporu teplických prvňáčků, kteří se stali terčem nenávistných a rasistických útoků. A to jen proto, že jsou jiné národnosti a vyznání. Více Rena Horvátová.

„Z této země, po mnoho dekád, lidé utíkali. Mimo jiné i proto, že jim hrozilo, že půjdou do lágrů nebo do plynu. Nemůžeme si to dovolit znovu opakovat. Aby někdo vyzýval k poslání dětí do plynu? Jen a jen proto, že jsou jiné národnosti, jiné etnicity, jiné rasy? Naopak těm dětem musíme nabídnout to, aby zde mohly studovat, žít v bezpečí a být spokojené. Proto jsme udělali výzvu ‚Oni je do plynu, my je do škol‘,“ říká k výzvě Ivan Gabal.

Monika Mihaličková z organizace Romea vidí nenávistné komentáře, které se objevily pod fotkou arabských, vietnamských a romských prvňáčků, za společensky nepřijatelné:

„Když jsme spouštěli kampaň ‚Oni je do plynu, my je do škol‘, nečekali jsme, že následná vlna solidarity bude takto silná. Nás to samozřejmě těší, na druhou stranu to ale možná není až tak překvapující. Potvrzuje to, co jsem řekla před chvílí – že je v České republice opravdu velká skupina lidí, která podobné nenávistné postoje odmítá. Postoje k jakékoliv skupině lidí, natož k malým dětem. Nemůžeme přece posílat malé prvňáčky do plynu! Nebo na ně házet granáty. Představte si, že ty děti budou v dospělosti na něco takového vzpomínat. Že to budou mít ve své mysli ukotveno jako vzpomínku z první třídy. To je velmi traumatizující.“

Podle Mihaličkové k současné protiromské a protimigrantské náladě ve společnosti nepřispívají ani výroky a postoje některých vrcholných politiků:

V kampani se dosud vybralo na 400 tisíc korun

„Někteří naši političtí reprezentanti naprosto běžně mluví o Romech nebo o jiných národnostních skupinách velmi negativně. A k tomu se přidávají určití lidé a skupiny, kteří pak sami sebe vnímají jako silné. „Vždyť máme podporu seshora,“ říkají si, „proč bychom nemohli být také negativní?“.“

Do výzvy bude možné přispívat do konce roku prostřednictvím stránek romskastipendia.cz.

Základní škola v Teplicích, na jejíž žáky nedávno rasisticky útočili lidé na sociální síti, dostane polovinu z výtěžku aktuální kampaně Romského stipendijního programu.

„Do výzvy přispělo více než 700 lidí, což už je opravdu velká masa občanů, kteří svým darem řekli ne nenávistným komentářům. Současně tím podpořili Romský stipendijní program na podporu romských studentů středních škol. V tuto chvíli máme vybráno asi 400 tisíc korun. Jak je uvedeno na stránkách naší kampaně, 50 procent z vybraných prostředků půjde na podporu teplické základní školy a druhá polovina bude využita na realizaci programů stipendijní podpory pro romské studenty.“

Mezi těmi, kteří kampaň podpořili, je i režisér Jan Hřebejk:

„Abych byl úplně upřímný, já se k výzvě přidal z určitého pocitu provinilosti. Člověk nějak rozumově pracuje proti předsudkům, proti strachu, proti ‚zblblosti‘ – tedy pro mě to byla výzva k solidaritě, rozumnosti, lidskosti. Hlavně jsem se ale styděl, když jsem četl ty poznámky na Facebooku.“

autor: Rena Horvátová
Spustit audio